Franco Baresi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Franco Baresi
Franco Baresi 2012.jpg
Baresi në vitin 2012
Të dhënat personale
Emri i plotëFranchino Baresi
Data e lindjes (1960-05-08) 8 Maj 1960 (61 vjeç)
Vendi i lindjesTravagliato, Itali
Gjatësia1.76 m
PozicioniMbrojtës
Karriera në rini
1972–1977Milan
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1977–1997Milan531(16)
Ekipi kombëtar
1982–1994Italia81(1)
Ekipet e menaxhuara
2002–2006Milan Primavera
2006–2008Milan Primavera (Berretti)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Franco Baresi (lindur më 8 maj 1960Travagliato, Brescia) është një ish futbollist italian, që ka luajtur per 20 vjet me AC Milan, në Seria A italiane.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.