Franekeradeel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Franekeradeel (kthjellim).


Franekeradeel
—  komuna  —
flamuri_figura
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Friesland – stema Friesland
Kryeqëndra Franeker
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°11′00″V 5°32′00″L / 53.183333°V 5.533333°L / 53.183333; 5.533333 (Franekeradeel)Koordinatat: 53°11′00″V 5°32′00″L / 53.183333°V 5.533333°L / 53.183333; 5.533333 (Franekeradeel)
Sipërfaqja 109,16 km2
Popullsia 20.621 banorë 2010
Dendësia 188,91 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0517, 0518
Kodi Postar 8800 - 8814, 8850-8859
Kodi statistikor 0070
Franeker is located in Hollandë
Franeker
Franeker
Franekeradeel – harta_foto
www.franekeradeel.nl

Franekeradeel është një komunë në provincën FrieslandHolandë me sipërfaqe 109.16 km² dhe popullsi 20621 banorë[1]. Franeker është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Friesland