Frankfurti mbi Majn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Frankfurti mbi Main)
Shko te: navigacion, kërko
Frankfurti mbi Majn
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
670.095 (31. 03. 2008) banorë
2.659 banorë/km²
Sipërfaqja 248,31 km²
Administrata
Shteti Gjermani
Qarku Hessen
Adresa e kuvendit
Kodi postal 60001–60599 (nr.vjetër: 6000)

65901–65936 (nr.vjetër: 6230)

Prefiksi telefonik 069, 06109, 06101
Faqe zyrtare www.frankfurt.de
Politika
Kryetar Peter Feldmann (SPD)
Partia udhëheqëse CDU, Grüne

Frankfurti mbi Main (gjerm. Frankfurt am Main) (ital. Francoforte sul Meno) është një qytet në jugperëndim të Gjermanisë dhe gjendet në qendër të zonave me të rëndesishme ekonomike të vendit. Ai është qyteti më i madh i landit të Hesenit. Me mbi 660.000 banorë Frankfurti radhitet për nga madhësia e qyteteve gjermane në vendin e pestë pas Berlinit, Hamburgut, Mynihut dhe Këlnit.

Frankfurti mbi Main është një nga metropolet më të pasura të Evropës dhe një metropol bankar.Frankfurti ështe banka qendrore e Evropes. Gjithashtu Franfurti është dhe një qendër e rëndësishme e kulturës dhe literaturës gjermane.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Römer i Frankfurtit është bashkia e qytetit dhe pikë referimesh

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Frankfurti mbi Main