Frans Eemil Sillanpää

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Frans Eemil SillanpääNobel prize medal.svg
FransEemilSillanpää.jpg
Ditëlindja: 16 tetor 1888
Vendlindja: Hämeenkyrö, Finland Finlanda Finlanda
Ditëvdekja: 3 qershor 1964
Vendvdekja: Helsinki, Finland Finlanda Finlanda
Kombësia: finlandeze
Zhanri: prozë

Frans Eemil Sillanpää (Hämeenkyrö, 16 tetor 1888 - Helsinki, 3 qershor 1964), shkrimtar finlandez. Fitues i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 1939.

Në arsyetimin e Nobelit, për Frans Eemil Sillanpää, është thenë , se atij i ndahet çcmimi për: “Kuptim të thellë të fshatarësisë, vendit të vetë, e posaqërishtë paraqitjeve artistike në të cilën e portretizon mënyrën e jetesës dhe marëdhënja me natyrën“[1].

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

 • -{Elämä ja aurinko}- (1916)
 • -{Ihmislapsia elämän saatossa}- (1917)
 • -{Hurskas kurjuus}- (1919)
 • -{Rakas isänmaani}- (1919)
 • -{Hiltu ja Ragnar}- (1923)
 • -{Enkelten suojatit}- (1923)
 • -{Omistani ja omilleni}- (1924)
 • -{Maan tasalta}- (1924)
 • -{Töllinmäki}- (1925)
 • -{Rippi}- (1928)
 • -{Kiitos hetkistä, Herra...}- (1930)
 • -{Nuorena nukkunut}- (1931)
 • -{Miehen tie}- (1932)
 • -{Virranpohjalta}- (1933)
 • „Људи у љетној ноћи“ -{Ihmiset suviyössä}- (1934)
 • -{Viidestoista}- (1936)
 • -{Elokuu}- (Месец жетве) (1941)
 • -{Ihmiselon ihanuus ja kurjuus}- (1945)

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ [1]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Frans Eemil Sillanpää – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale