Fregata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fregata e klasës Barbaros të Marinës Turke TCG Kemalreis (F 247), një nga anijet e bazuar në dizajnin e fregatës MEKO 200.

Një fregatë është një lloj luftanijeje. Në periudha të ndryshme, rolet dhe aftësitë e anijeve të klasifikuara si fregata kanë ndryshuar disi.

Emri fregatë në shekullin e 17-të deri në fillim të shekullit të 18-të iu dha çdo anijeje të kompletuar të ndërtuar për shpejtësi dhe manovrim, të destinuara për t'u përdorur në rolet e zbulimit, përcjelljes dhe patrullimit. Termi u aplikua lirshëm për anijet që ndryshonin shumë në dizajn. Në çerekun e dytë të shekullit të 18-të, "fregata e vërtetë" u zhvillua në Francë. Ky lloj anijeje karakterizohej nga posedimi i vetëm një kuvertë të armatosur, me një kuvertë të paarmatosur poshtë saj që përdorej për ankorimin e ekuipazhit.

Në fund të shekullit të 19-të (prototipet britanike dhe franceze u ndërtuan në 1858), fregatat e blinduara u zhvilluan si anije luftarake të fuqishme me hekur, termi fregatë u përdor për shkak të kuvertës së tyre të vetme të armëve. Zhvillimet e mëvonshme në anijet e veshura me hekur e bënë të vjetëruar emërtimin e fregatës dhe termi ra në favor. Gjatë Luftës së Dytë Botërore emri 'fregatë' u rifut për të përshkruar një anije përcjellëse detare me përmasa të mesme midis një korvete dhe një shkatërruesi. Pas Luftës së Dytë Botërore, një shumëllojshmëri e gjerë anijesh janë klasifikuar si fregata. Shpesh ka pasur pak qëndrueshmëri në përdorim. Ndërsa disa marina i kanë konsideruar fregatat si luftanije kryesisht të mëdha të luftës kundër nëndetëseve detare (ASW), të tjerët e kanë përdorur termin për të përshkruar anijet që njihen ndryshe si korveta, shkatërrues dhe madje edhe kryqëzues me raketa të drejtuara me energji bërthamore. Disa marina evropiane përdorin termin "fregatë" si për shkatërruesit ashtu edhe për fregatat e tyre.[1] Grada "kapiten fregate" rrjedh nga emri i kësaj lloj anijeje.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Husseini, Talal (2019-04-24). "Frigate vs destroyer: What is the difference between the two warships?". www.naval-technology.com. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2021. Marrë më 2021-03-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)