Fresno, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fresno, California
Anglisht : City of Fresno
qytet
noform
Downtown Fresno
Stema_figuraFlag of Fresno, California.svg
Vendndodhja
Fresno, California is located in SHBA
Fresno, California
Fresno, California

Koordinatat: 36°45′V 119°46′P / 36.750°V 119.767°P / 36.750; -119.767

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Fresno----
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 290.877 km2
 •  tokësore 289.967 km2
 •  ujore 0.91 km2
Popullsia 494665 banorë (2010)
 •  aglomerati 930.450 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1872
Zona Kohore Pacific-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 93650, 93701–93712, 93714–93718, 93720–93730, 93737, 93740, 93741, 93744, 93745, 93747, 93750, 93755, 93760, 93761, 93764, 93765, 93771–79, 93786, 93790–94, 93844, 93888
Prefiksi 559

Fresno, California (City of Fresno) është një qytet në qarkun Fresnoshtetit federal California, SHBA. Në Fresno, California jetojnë 494,665 banorë (2010)[1]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 290.877 km2 (112.308 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (308 ft).[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fresno (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 prill 2012. Marrë më shkurt 26, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Fresno". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Fresno, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale