Frida Kahlo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Frida Kahlo
Frida Kahlo, by Guillermo Kahlo.jpg
Kahlo në vitin 1932, e fotografuar nga babai i saj Guillermo Kahlo
Lindi më Korrik 6, 1907(1907-07-06)
Vendlindja Coyoacán, Mexico City, Meksikë
Vdiq më Korrik 13, 1954 (mosha 47)
Vendvdekja Coyoacán, Mexico City, Meksikë
Emër tjetër Magdalena Carmen Frieda[1] Kahlo y Calderón
Kombësia Meksikane
Profesioni Piktore
E njohur për  Auto-portrete
Vepra të njohura në muzeume:

Frida Kahlo de Rivera (Shqiptimi spanjisht: [ˈfɾiða ˈkalo]; 6 korrik, 1907 – 13 korrik, 1954), lindur si Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón,[1][3] ishte një piktore meksikane e njohur autoportretet e saj.[4]

Jeta e Frida Kahlo filloj dhe mbaroj në Mexico City, në shtëpinë e saj, e cila është e njohur si "La Casa Azul," Shtëpia e kaltër. Vepra e saj ka qenë e njohur ndërkombëtarisht si simboli i traditave meksikane kombëtare dhe autoktone, dhe nga feministet për përshkrimin e saj pa kompromis të përvojës dhe formë femërore.[5]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b Frieda is a German name from the word for peace (Friede/Frieden); Kahlo began omitting the "e" in her name in about 1935. See Frida biography (archive).
  2. ^ Frieda and Diego Rivera (1931) at SFMOMA
  3. ^ Herrera, Hayden (1983). A Biography of Frida Kahlo. New York: HarperCollins. ISBN 978-0-06-008589-6. 
  4. ^ Klein, Adam G. (2005). Frida Kahlo. Edina, Minn.: ABDO Pub. Co. ISBN 9781596797314. Marrë më 8 July 2013. 
  5. ^ Broude, Norma; Garrard, Mary D (1992). The Expanding Discourse: Feminism and Art History. p. 399. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Frida Kahlo