Frigoriferi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


An early electric refidgerator, with a cyclindrical heat exchanger on top. Now in the collection of Thinktank, Birmingham Science Museum.

Paisje e cila me ane te energjise elektrike kryen procesin e kalimit te nxehtesis nga trupi me i ftohte ne trupin me te ngrohte. Lengu qe perdoret ne pergjithesi per ftohje ne frigorifer eshte amoniaku.Firigoferi perdoret per ruajtjen e ushqimeve per nje kohe shume te shkurter,po frigoriferi perdoret per nje kohe me te gjate per ruajtjen e ushqimeve.

Te analizohet si behet ftofja e ushqimit ne frigorifer.

Pjeset kryesore te frigoriferit jane:dhoma e ftohjes,dhoma e ngrirjes dhe sistemi elektrik i ftofjes.Sistemi i ftohjes eshte i mbushur me nje leng te quajtur freoni.Freoni eshte nje perzierje e fluorit,karbonit dhe hidrogjenit.Levizjen e freonit neper gypa e bene mundesimi i levizjes se kompresorit dhe freoni leviz neper gypat e bakrit.Lengu i freonit avullohet me nxehtesine e marre nga dhoma e ftohjes dhe nga dhoma e ngrirjes.Pastaj avulli i ngrohur dergohet ne kompresor dhe kondesator.Ne kondesator avulli ftohet dhe kthehet perseri ne leng dhe ky me tej qarkullon neper gypa.

Crystal Clear app display.png Ky artikull në lidhje me Teknologjia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikibooks-logo.png Wiki Libri: Dua të di