Jump to content

Fronton, Haute-Garonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ballasi
Frontonh (Ocitanisht)
Fronton (Frëngjisht)
Tregu i mbuluar në Ballas
Tregu i mbuluar në Ballas
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Hugo Cavagnac
Sipërfaqja
1
45.790 km2 (17.680 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
6.413
 • Dendësia140/km2 (360/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Fronton ( shqiptimi frëngjisht[fʁɔ̃tɔ̃]  ( dëgjoni) ; Languedocien : Frontonh ; Shqip: Ballas) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.633—    
18002.053+25.7%
18062.139+4.2%
18211.987−7.1%
18312.225+12.0%
18362.151−3.3%
18412.141−0.5%
18462.190+2.3%
18512.143−2.1%
18562.190+2.2%
18612.196+0.3%
18662.273+3.5%
18722.290+0.7%
18762.445+6.8%
18812.416−1.2%
18862.447+1.3%
18912.481+1.4%
18962.328−6.2%
19012.155−7.4%
19062.034−5.6%
19111.896−6.8%
19211.901+0.3%
19262.005+5.5%
19312.018+0.6%
19362.016−0.1%
19462.049+1.6%
19542.107+2.8%
19622.169+2.9%
19682.272+4.7%
19752.525+11.1%
19822.814+11.4%
19903.355+19.2%
19993.891+16.0%
20075.233+34.5%
20125.700+8.9%
20176.079+6.6%

Është qendra e një prej rajoneve më të vjetra të verave në Francë, që prodhon AOC Côtes du Frontonnais, bazuar (50%) mbi rrushin vendor négrette (i njohur si Pinot Saint-GeorgeSHBA ) plus disa nga Syrah, Côt, cabernet franc, cabernet sauvignon, fer servadou, gamay, cinsaut dhe mauzac .