Fulgencio Batista

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fulgencio Batista
Fulgencio Batista, 1938

Fulgencio Batista y Zaldívar (/bəˈtiːstə/; Spanisht: [fulˈxensjo βaˈtista i salˈdiβaɾ]; i lindur Rubén Zaldívar, 16 Janar, 1901 – 6 Gusht, 1973) ishte një oficer ushtarak dhe politikan Kuban i cili shërbeu si President i zgjedhur i Kubës nga 1940 në 1944 dhe si diktatori i saj i mbështetur nga SHBA nga 1952 deri në 1959, përpara se të rrëzohej gjatë Revolucionit Kuban. Batista fillimisht u ngrit në pushtet si pjesë e Revoltës së Rreshterëve të vitit 1933, i cili përmbysi qeverinë e përkohshme të Carlos Manuel de Céspedes y Quesada. Ai më pas e emëroi veten shef të forcave të armatosura, me gradën e kolonelit dhe kontrolluar në mënyrë efektive "pentarkinë" pesë-anëtarëshe që funksiononte si kreu kolektiv i shtetit. Ai e mbajti këtë kontroll përmes një vargu presidentësh kukulla deri në 1940, kur ai u zgjodh vetë President i Kubës në një platformë populiste. Ai më pas vendosi Kushtetutën e Kubës në 1940 dhe shërbeu deri në 1944. Pasi mbaroi mandatin e tij, Batista u zhvendos në Florida, duke u kthyer në Kubë për të kandiduar për president në 1952. Përballë humbjes së caktuar elektorale, ai udhëhoqi një grusht shteti ushtarak kundër Presidentit Carlos Prío Socarrás që parapriu zgjedhjet.

Kthimi në pushtet dhe marrja e mbështetjes financiare, ushtarake dhe logjistike nga qeveria e Shteteve të Bashkuara, Batista pezulloi Kushtetutën e vitit 1940 dhe anuloi shumicën e lirive politike, përfshirë të drejtën për grevë. Ai pastaj u rreshtua me pronarët më të pasur të tokave të cilët zotëronin plantacionet më të mëdha të sheqerit, dhe kryesoi një ekonomi në stanjacion që zgjeroi hendekun midis Kubanëve të pasur dhe të varfër. Përfundimisht arriti në pikën ku shumica e industrisë së sheqerit ishte në duart e SHBA, dhe të huajt zotëronin 70% të tokës së punueshme. Si i tillë, qeveria shtypëse e Batistes atëherë filloi të përfitonte sistematikisht nga shfrytëzimi i interesave tregtare të Kubës, duke negociuar marrëdhënie fitimprurëse me dy Mafia Amerikane, që kontrollonin bizneset e drogës, bixhozit dhe prostitucionit në Havana, dhe me kompani të mëdha shumëkombëshe me bazë në Sh.B.A. të cilët u dhanë kontrata fitimprurëse. Për të shuar pakënaqësinë në rritje në mesin e popullatës - e cila më pas u shfaq përmes trazirave dhe demonstratave të shpeshta të studentëve—Batista vendosi censurë më të rreptë të medias, ndërkohë që përdori gjithashtu Byronë e tij për Shtypjen e Aktiviteteve Komuniste policinë sekrete për të kryer një dhunë në shkallë të gjerë, torturat dhe ekzekutimet. Këto vrasje u montuan në 1957, ndërsa idetë socialiste u bënë më me ndikim. Shumë njerëz u vranë, me vlerësime që varionin nga qindra në rreth 20,000 njerëz të vrarë.

Katalizimi i rezistencës ndaj taktikave të tilla, për dy vjet (Dhjetor 1956 – Dhjetor 1958) Lëvizja e 26 Korrikut e Fidel Castro dhe elementë të tjerë rebelues komunistë udhëhoqën një luftë urbane guerile dhe në fshatra kundër Qeveris te Batistes, gjë që arriti kulmin në disfatën e tij eventuale nga rebelët nën komandën e Che Guevara në betejën e Santa Clara në ditën e Vitit të Ri 1959. Batista menjëherë iku nga ishulli me një pasuri personale të grumbulluar në Republikën Dominikane, ku njeriu i fortë dhe aleati i mëparshëm ushtarak Rafael Trujillo mban pushtetin. Batista përfundimisht gjeti azil politik në Portugalinë e Oliveira Salazar, ku së pari jetoi në ishullin Madeira dhe më pas në Estoril, jashtë Lisbonës. Ai ishte i përfshirë në aktivitete biznesi në Spanjë dhe po qëndronte atje në Guadalmina afër Marbella në kohën e vdekjes së tij nga një sulm në zemër më 6 gusht 1973.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Batista lindi në qytetin e Veguita, në komunën e Banes, provinca e Holguinit, Kubë, në vitin 1901, te Belisario Batista Palermo dhe Carmela Zaldívar González, i cili kishte luftuar në Luftën Kubane të Pavarësisë. Ai ishte me origjinë Spanjolle, Afrikane, Taíno dhe Kineze. Nëna e tij e quajti Rubén dhe i vuri mbiemrin e saj, Zaldívar. Babai i tij nuk donte ta regjistronte atë si Batista. Në regjistrat e regjistrimit të gjykatës së Banes, ai ishte ligjërisht Rubén Zaldívar deri në 1939, kur, si Fulgencio Batista, ai u bë një kandidat presidencial dhe u zbulua se ky emër nuk ekzistonte në certifikatat e lindjes; atij iu desh të shtynte prezantimin e kandidaturës së tij dhe të paguante 15,000 peso gjykatësit vendor.

Të dy prindërit e Batista besohet se kanë qenë të racës së përzier dhe njëri mund të ketë pasur gjak autokton të Karaibeve. Batista fillimisht u arsimua në një shkollë publike në Banes dhe më vonë ndoqi klasat e natës në një shkollë amerikane Quaker. Ai u largua nga shtëpia në moshën 14 vjeç, pas vdekjes së nënës së tij. Duke ardhur nga një prejardhje e përulur, ai fitoi jetesën si një punëtor në fushat e kallamit, doket dhe hekurudhat. Ai ishte një rrobaqepës, mekanik, shitës qymyri dhe shitës frutash. Në vitin 1921, ai udhëtoi për në Havana dhe në prill u bashkua me ushtrinë si një privat. Pas mësimit të stenografisë dhe shtypjes, Batista u largua nga ushtria në vitin 1923, duke punuar shkurtimisht si mësues i stenografisë përpara se të regjistrohej në Guardia Rural (policia rurale). Ai u transferua përsëri në ushtri si trupor, duke u bërë sekretar i një koloneli të regjimentit. Në shtator të vitit 1933, ai mbajti gradën rreshter stenograf dhe si i tillë veproi si sekretar i një grupi nënoficerë që drejtuan një "komplot të rreshterve" për kushte më të mira dhe përmirësimin e perspektivave të gradimit.

Grusht shteti 1933[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1933, Batista drejtoi një kryengritje të quajtur Revolta e Rreshterëve, si pjesë e grushtit të shtetit që përmbysi qeverinë e Gerardo Machado. Machado u pasua nga Carlos Manuel de Céspedes y Quesada, të cilit i mungonte një koalicion politik që mund ta mbështeste dhe shpejt u zëvendësua.

U krijua një presidencë jetëshkurtër me pesë anëtarë, e njohur si Pentarkia e vitit 1933. Pentarkia përfshinte një përfaqësues nga secili fraksion anti-Machado. Batista nuk ishte anëtar, por kontrollonte forcat e armatosura të Kubës. Brenda disa ditësh, përfaqësuesi për studentët dhe profesorët e Universitetit të Havana-s, Ramón Grau San Martín, u bë president - dhe Batista u bë Shefi i Shtabit të Ushtrisë, me gradën kolonel, duke e vendosur në mënyrë efektive atë në kontrollin e presidencës. Shumica e trupave të oficerëve të porositur u detyruan të tërhiqeshin ose, disa spekulojnë, u vranë.

Grau mbeti president për pak më shumë se 100 ditë përpara se Batista, duke komplotuar me të dërguarin e SHBA Sumner Welles, e detyroi atë të jepte dorëheqjen në janar 1934. Grau u zëvendësua nga Carlos Mendieta dhe brenda pesë ditësh SHBA njohu qeverinë e re të Kubës, e cila zgjati njëmbëdhjetë muaj. Batista më pas u bë njeriu i fortë pas një sërë presidentësh kukulla derisa u zgjodh president në 1940. Pas Mendieta, qeveritë pasuese u drejtuan nga José Agripino Barnet (5 muaj) dhe Miguel Mariano Gómez (7 muaj) para se Federico Laredo Brú të sundonte nga Dhjetori 1936 deri në tetor 1940.

Presidenca e parë (1940–1944)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Batista, i mbështetur nga Koalicioni Socialist Demokratik që përfshinte Partinë Komuniste të Julio Antonio Mella, mundi Grau në zgjedhjet e para presidenciale sipas kushtetutës së re Kubane në zgjedhjet e 1940 dhe shërbeu një mandat katër-vjeçar si President i Kubës, i pari dhe për këtë vetëm ditë, kubanez jo i bardhë në atë zyrë. Batista u miratua nga Partia e vjetër Komuniste e Kubës, e cila në atë kohë kishte pak rëndësi dhe asnjë probabilitet për një fitore elektorale. Kjo mbështetje ishte kryesisht për shkak të ligjeve të punës së Batista dhe mbështetjes së tij për sindikatat, me të cilat komunistët kishin lidhje të ngushta. Në fakt, komunistët sulmuan opozitën anti-Batista, duke thënë se Grau dhe të tjerët ishin "fashistë" dhe "reaksionarë". Gjatë këtij mandati në detyrë, Batista kreu reforma të mëdha shoqërore dhe vendosi rregullore të shumta ekonomike dhe politika pro-unionit.

Kuba hyri në Luftën e Dytë Botërore në krah të Aleatëve më 9 dhjetor 1941, duke i shpallur luftë Japonisë dy ditë pas sulmit në Pearl Harbor. Më 11 dhjetor, qeveria Batista i shpalli luftë Gjermanisë dhe Italisë. Në dhjetor 1942, pas një vizite miqësore në Uashington, Batista tha se Amerika Latine do të duartrokiste nëse Deklarata nga Kombet e Bashkuara do të bënte thirrje për luftë me Spanjën e Francisco Franco, duke e quajtur regjimin "fashist".

Pas presidencës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1944, pasardhësi i zgjedhur me dorë nga Batista, Carlos Saladrigas Zayas, u mund nga Grau. Në muajt e fundit të presidencës së tij, Batista u përpoq të hendikeponte administratën e ardhshme të Grau. Në një korrik 17, 1944, dërgimi te Sekretari i Shtetit i SHBA, Ambasadori i SHBA Spruille Braden shkroi:

Becomingshtë duke u bërë gjithnjë e më e dukshme që Presidenti Batista synon të shkëpusë Administratën e ardhshme në çdo mënyrë të mundshme, veçanërisht financiare. Një sulm sistematik në Thesar është në aktivitet të plotë me rezultatin që Dr. Grau me siguri do të gjejë arka bosh kur të marrë detyrën më 10 tetor. Bshtë e qartë që Presidenti Batista dëshiron që Dr. Grau San Martin të marrë përsipër detyrime që me drejtësi dhe kapitali duhet të jetë çështje e shlyerjes nga Administrata aktuale.

Pak kohë pasi pasardhësi i tij u përurua, Batista u largua nga Kuba për në Shtetet e Bashkuara. "Unë thjesht u ndjeva më i sigurt atje," tha ai. Ai u divorcua nga gruaja e tij, Elisa, dhe u martua me Marta Fernández Batista në 1945. Dy nga katër fëmijët e tyre lindën në Shtetet e Bashkuara.

Për tetë vitet e ardhshme, Batista mbeti në prapavijë, duke kaluar kohë në Waldorf-Astoria në New York City dhe një shtëpi në Daytona Beach, Florida.

Ai vazhdoi të merrte pjesë në politikën Kubane dhe u zgjodh në Senatin Kuban në mungesë në 1948. Duke u kthyer në Kubë, ai vendosi të kandidojë për president dhe mori leje nga Presidenti Grau, pas së cilës formoi Partinë e Veprimit të Bashkuar. Me marrjen e pushtetit ai themeloi Partinë e Veprimit Progresiv, por ai kurrë nuk e rimori mbështetjen e tij të mëparshme popullore, megjithëse sindikatat e mbështetën atë deri në fund.

Grusht shteti ushtarak dhe presidenca e dytë (1952–1959)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1952, Batista kandidoi përsëri për president. Në një garë me tre drejtime, Roberto Agramonte i Partisë Ortodokse kryesoi në të gjitha sondazhet, i ndjekur nga Carlos Hevia i Partisë Autentike. Koalicioni i veprimit të bashkuar të Batista po drejtonte një të tretën e largët.

Më 10 mars 1952, tre muaj para zgjedhjeve, Batista, me mbështetjen e ushtrisë, bëri një grusht shteti dhe mori pushtetin. Ai përjashtoi Presidentin në largim Carlos Prío Socarrás, anuloi zgjedhjet dhe mori kontrollin e qeverisë si një president i përkohshëm. Shtetet e Bashkuara e njohën qeverinë e tij në 27 Mars. Kur u pyet nga qeveria e SHBA për të analizuar Kubën e Batista, Arthur M. Schlesinger, Jr tha

Korrupsioni i Qeverisë, brutaliteti i policisë, indiferenca e qeverisë ndaj nevojave të njerëzve për arsim, kujdes mjekësor, strehim, për drejtësi sociale dhe drejtësi ekonomike ... është një ftesë e hapur për revolucion.

Batista, Fidel Castro dhe Revolucioni Kuban[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Unë besoj se nuk ka asnjë vend në botë që të përfshijë ndonjë dhe të gjitha vendet nën dominimin kolonial, ku kolonizimi ekonomik, poshtërimi dhe shfrytëzimi ishin më keq se në Kubë, pjesërisht për shkak të politikave të vendit tim gjatë regjimit të Batista. Unë e miratova shpalljen që Fidel Castro bëri në Sierra Maestra, kur ai me justifikim bëri thirrje për drejtësi dhe posaçërisht dëshironte ta pastronte Kubën nga korrupsioni. Unë madje do të shkoj më tej: në një farë mase është sikur Batista ishte mishërimi i një numri mëkatesh nga ana e Shteteve të Bashkuara. Tani do të duhet të paguajmë për ato mëkate. Në çështjen e regjimit të Batista, unë jam në marrëveshje me revolucionarët e parë Kubanë. Kjo është krejtësisht e qartë.

— Presidenti i SHBA-ve John F, Kennedy, per Jean Daniel, 24 tetor 1963.

Më 26 korrik 1953, pak më shumë se një vit pas grushtit të dytë të Batistës, një grup i vogël revolucionarësh sulmuan Kazermat Moncada në Santiago. Forcat qeveritare lehtë mundën sulmin dhe burgosën udhëheqësit e saj, ndërsa shumë të tjerë u larguan nga vendi. Lideri kryesor i sulmit, Fidel Castro, ishte një avokat i ri që kishte kandiduar për parlament në zgjedhjet e anuluara të vitit 1952. Megjithëse Castro nuk u emërua kurrë zyrtarisht, ai ndjeu që grushti i Batistës kishte zhdukur atë që do të kishte qenë një karrierë premtuese politike për të. Pas sulmit të Moncada, Batista pezulloi garancitë kushtetuese dhe gjithnjë e më shumë u mbështet në taktikat e policisë në një përpjekje për të "frikësuar popullsinë përmes shfaqjeve të hapura të brutalitetit".

Batista mbajti një zgjedhje në 1954, duke garuar si kandidat i një koalicioni politik që përfshinte Partinë e Veprimit Progresiv, Partinë Radikale të Bashkimit dhe Partinë Liberale. Opozita u nda në abstenistë dhe elektoralë. Abstenicionistët favorizuan bojkotimin e zgjedhjeve pavarësisht nga rrethanat në të cilat ato u mbajtën, ndërsa elektoralistët kërkuan të drejta dhe garanci të caktuara për të marrë pjesë. CIA kishte parashikuar që Batista do të përdorte çdo mjet të nevojshëm për të siguruar që ai të fitonte zgjedhjet. Batista i përmbushi pritjet e tyre, duke përdorur mashtrime dhe kërcënime për të siguruar presidencën e tij. Kjo bëri që shumica e partive të tjera të bojkotojnë zgjedhjet. Ish Presidenti Ramón Grau San Martín, duke udhëhequr fraksionet elektorale të Partisë Revolucionare Kubane, mori pjesë në fushatën politike por u tërhoq nga fushata ditë para ditës së zgjedhjeve, duke akuzuar se mbështetësit e tij ishin terrorizuar. Kështu Batista u zgjodh president me mbështetjen e 45.6% të votuesve të regjistruar. Pavarësisht bojkotit, Grau mori mbështetjen e 6.8% të atyre që votuan. Votuesit e mbetur abstenuan.

Nga fundi i vitit 1955, trazirat e studentëve dhe demonstratat anti-Batista ishin bërë të shpeshta dhe papunësia u bë një problem pasi të diplomuarit që hynin në fuqinë punëtore nuk mund të gjenin punë. Këto u trajtuan përmes rritjes së shtypjes. E gjithë rinia u pa si revolucionarë të dyshuar. Për shkak të kundërshtimit të tij të vazhdueshëm ndaj Batista dhe sasisë së madhe të veprimtarisë revolucionare që po zhvillohej në kampusin e saj, Universiteti i Havana-s u mbyll përkohësisht në 30 nëntor 1956 (nuk u hap përsëri deri në 1959 nën qeverinë e parë revolucionare). Më 13 Mars 1957, udhëheqësi i studentëve José Antonio Echeverría u vra nga policia jashtë Radio Reloj në Havana pasi njoftoi se Batista ishte vrarë në një sulm studentësh në Pallatin Presidencial. Në të vërtetë, Batista mbijetoi, dhe studentët e Federatës së Studentëve të Universitetit (FEU) dhe Directorio (DR) që drejtuan sulmin u vranë në përgjigjen e ushtrisë dhe policisë. Castro shpejt dënoi sulmin, pasi Lëvizja e 26 Korrikut nuk kishte marrë pjesë në të.

Në prill 1956, Batista thirri udhëheqësin popullor ushtarak Kolonel Ramón Barquín përsëri në Kubë nga posti i tij si atashe ushtarak në Shtetet e Bashkuara. Duke besuar se Barquín do të mbështeste sundimin e tij, Batista e ngriti atë në Gjeneral. Sidoqoftë, Conspiración de los Puros i Barquín (Komploti i të Pastrit) tashmë ishte në proces dhe tashmë kishte përparuar shumë larg. Më 6 Prill 1956, Barquín udhëhoqi qindra oficerë të karrierës në një përpjekje grushti shteti, por u irritua nga togeri Ríos Morejón, i cili tradhtoi planin. Barquín u dënua me izolim për tetë vjet në Isle of Pines, ndërsa disa oficerë u dënuan me vdekje për tradhëti. Shumë të tjerë u lejuan të qëndronin në ushtri pa qortime.

Pastrimi i trupit të oficerëve kontribuoi në pamundësinë e ushtrisë kubane për të luftuar me sukses Castro dhe guerilasit e tij. Policia e Batista iu përgjigj trazirave në rritje të popullit duke torturuar dhe vrarë të rinj në qytete. Sidoqoftë, ushtria e tij ishte e paefektshme kundër rebelëve të vendosur në Malet Sierra Maestra dhe Escambray. Një shpjegim tjetër i mundshëm për dështimin për të shtypur rebelimin u ofrua nga autori Carlos Alberto Montaner: "Batista nuk e përfundon Fidelin nga lakmia ... E tij është një qeveri hajdutësh. Të kesh këtë bandë të vogël guerile në male është në avantazhin e tij , në mënyrë që ai të mund të urdhërojë shpenzime speciale të mbrojtjes që ata mund të vjedhin ". Rregulli i Batista u bë gjithnjë e më jopopullor në mesin e popullatës dhe Bashkimi Sovjetik filloi të mbështeste fshehtas Castron. Disa nga gjeneralët e Batista gjithashtu e kritikuan atë në vitet e mëvonshme, duke thënë se ndërhyrja e tepërt e Batista në planet ushtarake të gjeneralëve të tij për të mposhtur rebelët pengoi moralin e Ushtrisë dhe i bëri të gjitha operacionet joefektive.