Fusha e Parë e Thellë e Webb

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sfondi i hapësirës është i zi. Mijëra galaktika shfaqen në të gjithë pamjen. Format dhe ngjyrat e tyre ndryshojnë. Disa kanë nuanca të ndryshme portokalli, të tjera janë të bardha. Shumica e yjeve duken blu, dhe nganjëherë janë aq të mëdha sa galaktikat më të largëta që shfaqen pranë tyre. Një yll shumë i ndritshëm është pak sipër dhe majtas nga qendra. Ka tetë thumba difraksioni të gjata blu të ndezura. Midis orës 4 dhe 6 në majat e saj ndodhen disa galaktika shumë të ndritshme. Një grup prej tresh është në mes dhe dy janë më afër orës 4. Këto galaktika janë pjesë e grumbullit të galaktikave SMACS 0723, dhe ato po shtrembërojnë pamjet e galaktikave që shihen rreth tyre. Harqe të gjata portokalli shfaqen majtas dhe djathtas drejt qendrës.
Fusha e Parë e Thellë e Webb

Fusha e Parë e Thellë e Webb është imazhi i parë operacional i marrë nga Teleskopi Hapësinor James Webb. Fotografia e fushës së thellë, që mbulon një zonë të vogël qielli të dukshme nga hemisfera jugore, përshkruan SMACS 0723, një grumbull galaktikash 4.6 miliardë vite dritë nga Toka në yjësinë e Volanëve. E kapur nga Kamera Infrakuqe (NIRCam) afër të teleskopit, imazhi u zbulua për publikun nga NASA më 11 korrik 2022. Mijëra galaktika janë të dukshme në imazh, që është imazhi me rezolucion më të lartë të universit të hershëm të marrë ndonjëherë.

Prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teleskopi Hapësinor James Webb është një teleskop hapësinor i operuar nga NASA dhe i projektuar kryesisht për të kryer astronomi infrakuqe. E nisur në dhjetor 2021, anija kozmike ka qenë në një orbitë halo rreth pikës së dytë Lagranzhi Diell-Tokë (L2), rreth 1.5 milion kilometra (900,000 mi) nga Toka, që nga janari 2022. Në L2, tërheqjet gravitacionale të të dy Diellit dhe Toka mban lëvizjen e teleskopit rreth Diellit të sinkronizuar me lëvizjen e Tokës.[1]

Fusha e Parë e Thellë e Webb u mor nga Kamera Infrakuqe (NIRCam) të teleskopit dhe është një përbërje e prodhuar nga imazhe në gjatësi vale të ndryshme, që arrijnë gjithsej 12,5 orë.[2][3] Fotoja arriti thellësi në gjatësi vale infra të kuqe përtej fushave më të thella të Teleskopit Hapësinor Hubble, gjë që zgjati disa javë.

SMACS 0723 është një grumbull galaktikash i qiellit i dukshëm nga hemisfera jugore e Tokës,[4] dhe shpesh është ekzaminuar nga Hubble dhe teleskopë të tjerë në kërkim të së kaluarës së thellë.[1]

Rezultatet shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imazhi tregon grumbullin e galaktikave SMACS 0723 siç u shfaq 4.6 miliardë vjet më parë,[3] duke mbuluar një zonë të qiellit me një madhësi këndore afërsisht të barabartë me një kokërr rërë të mbajtur në gjatësinë e krahut nga dikush në tokë.[2] Shumë nga entitetet kozmologjike të përshkruara kanë pësuar zhvendosje në të kuqe për shkak të zgjerimit të hapësirës në distancën ekstreme të dritës që rrezaton prej tyre.[5]

Masa e kombinuar e grumbullimit të galaktikave veproi si një lente gravitacionale, duke zmadhuar galaktikat shumë më të largëta pas saj. NIRCam i Webb solli galaktikat e largëta në fokus të mprehtë, duke zbuluar struktura të vogla dhe të zbehta që nuk ishin parë kurrë më parë, duke përfshirë grupimet e yjeve dhe veçoritë difuze.[1]

Rëndësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fusha e Parë e Thellë e Webb është imazhi i parë i plotë me ngjyra të rrejshme nga JWST,[6] dhe pamja infrakuqe me rezolucion më të lartë të universit e kapur ende. Imazhi zbulon mijëra galaktika në një copëz të vogël të universit, me pamjen e mprehtë afër infra të kuqe të Webb-it që nxjerr në pah struktura të zbehta në galaktika jashtëzakonisht të largëta, duke ofruar pamjen më të detajuar të universit të hershëm deri më sot. Mijëra galaktika, të cilat përfshijnë objektet më të zbehta të vëzhguara ndonjëherë në infra të kuqe, janë shfaqur në pamjen e Uebit për herë të parë.[7][2]

Ajo u zbulua për herë të parë për publikun gjatë një ngjarjeje në Shtëpinë e Bardhë më 11 korrik 2022 nga presidenti i SHBA-së Joe Biden.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Overbye, Dennis; Chang, Kenneth; Tankersley, Jim (2022-07-11). "Biden and NASA Share First Webb Space Telescope Image". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 2022-07-12. Marrë më 2022-07-12.
  2. ^ a b c Garner, Rob (2022-07-11). "NASA's Webb Delivers Deepest Infrared Image of Universe Yet" (në anglisht). NASA. Arkivuar nga origjinali më 2022-07-11. Marrë më 2022-07-11.
  3. ^ a b "Webb's first deep field" (në anglisht). European Space Agency. 12 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 2022-07-12. Marrë më 2022-07-11.
  4. ^ "SRELICS" (në anglisht). IRAS. Arkivuar nga origjinali më 2022-07-12. Marrë më 2022-07-12.
  5. ^ Isaacs-Thomas, Isabella (11 korrik 2022). "Here's the deepest, clearest infrared image of the universe ever produced". PBS (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2022. Marrë më 12 korrik 2022.
  6. ^ Strickland, Ashley (11 korrik 2022). "President Biden reveals the James Webb Space Telescope's stunning first image". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2022-07-12. Marrë më 2022-07-12.
  7. ^ Chow, Denise (11 korrik 2022). "The Webb telescope's first full-color photo is here – and it's stunning". NBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2022-07-12. Marrë më 2022-07-11.