Futbollisti amerikano-jugor i vitit 2012

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Neymar është Futbollisti Amerikano Jugor Vitit për 2012-tën.

2012 Futbollisti Amerikano Jugor i Vitit, i jepet lojtarit më të mirë në Amerikën e Jugut nga gazeta uruguajiane El País përmes një votimi nga gazetarë rreth e rrotull kontinentit. Ky çmim ju NeymaritSantosit më 31 dhjetor 2012.[1]

Neymar u bë lojtari i parë që pas Juan Sebastián Verón në vitin 2008 (dhe më vonë në vitin 2009) që e fiton çmimin dy herë rresht.

Renditja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rend Lojtari Kombësia Klubi Pikët
1 Neymar Flag of Brazil.svg Brazili Flamuri Santos 199
2 Paolo Guerrero Flamuri Peruja Flamuri Corinthians 50
3 Lucas Flag of Brazil.svg Brazili Flamuri São Paulo 21
4 Ronaldinho Flag of Brazil.svg Brazili Flamuri Atlético Mineiro 12
5 Fred Flag of Brazil.svg Brazili Flamuri Fluminense 6
6 Juan Román Riquelme Flamuri Argjentina Flamuri Boca Juniors 5
7 Emerson flamuri Katari Flamuri Corinthians 2
8 Andrés D'Alessandro Flamuri Argjentina Flamuri Internacional 1
Teófilo Gutiérrez Flag of Colombia.svg Kolumbia Flamuri Atlético Junior 1

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të Përgjithshme
  • "Selección Ideal de América" [Njëmbëdhjetjshja më e mirë e Amerikës] (në spanjisht). El País. 31 dhjetor 2012. Marrë më 7 prill 2013.
Të veçanta
  1. ^ "Selección Ideal de América" [Njëmbëdhjetjshja më e mirë e Amerikës] (në spanjisht). El País. 31 dhjetor 2012. Marrë më 31 dhjetor 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]