Future Nostalgia (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Future Nostalgia"
Këngë nga Dua Lipa
nga albumi Future Nostalgia
Publikimi13 dhjetor 2019
FormatiDigital Download, streaming
ZhanriPop, electro, Synthpop
Gjatësia3:04
TekstshkruesDua Lipa, Clarence Coffee Jr., Jeff Bhasker
ProducerBhasker, Skylar Mones
Kronologjia e këngëve
"Want to"
(2018)
"Future Nostalgia"
(2019)
Lyric video
"Future Nostalgia"YouTube

"Future Nostalgia" është një këngë e këngëtares angleze me origjinë shqiptare Dua Lipa, e lëshuar si një këngë promovuese nga albumi i saj i dytë në studio me të njëjtin emër (2020). Kënga është shkruar nga Lipa, Clarence Cafe Jr. dhe prodhuesi i saj Jeff Bhasker, me prodhim shtesë nga Skylar Mones. Ajo u publikua më 13 dhjetor 2019 përmes Warner Records në platformat digjitale globalisht dhe radio hit bashkëkohor në Australi. "Future Nostalgia" është një këngë pop me ndikime të disko, elektro dhe funk. Kënga është shkruar në Los Angeles dhe kishte për qëllim të ishte "e luajtshme dhe argëtuese".

Sfondi dhe kompozimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor 2019, Lipa publikoi "Don't Start Now", kënga kryesore nga albumi i saj i dytë i ardhshëm në studio Future Nostalgia (2020). Ndërsa promovoi këngën, Lipa konfirmoi daljen në treg të titullit, duke thënë se ajo do të “vërë një video të vogël për titullin […] vetëm për argëtim” dhe se kënga nuk do të ishte teke.[1][2] "Future Nostalgia" pastaj u njoftua zyrtarisht një ditë para publikimit të saj.[3]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dua Lipa is the UK's Number 1 with 'Don't Start Now'". The Official Big Top 40. 10 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2019. Marrë më 13 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lipa, Dua (15 dhjetor 2019). "there wont be a proper video for this as it isnt a single but I got smthn else coming for u in 2020 x". Instagram. Marrë më 15 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Lipa, Dua (12 dhjetor 2019). "Tonight, on the last full moon of the decade my album title track FUTURE NOSTALGIA is outtt at MIDNIGHT on all platforms!! It's a lil something to tie you over till the new year. I wrote this one with @JeffBhasker and Clarence Coffee Jr. one afternoon in LA..." Twitter. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2019. Marrë më 13 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]