Fyr & Flamme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fyr & Flamme

Fyr & Flamme ose Fyr og Flamme është një dyshe muzikore daneze e përbërë nga Jesper Groth dhe Laurits Emanuel, që do ta përfaqësojnë DanimarkënFestivalin Evropian të Këngës 2021 në Rotterdam me këngën "Øve os på hinanden".[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fyr og Flamme u bë i suksesshëm në vitin 2020 me këngën debutuese "Menneskeforbruger", i cili arriti numrin një në P3 Listen chart Danimarkë në shtator 2020.[2] Në dhjetor 2020, grupi lëshoi këngën e tyre të dytë "Kamæleon" dhe në mars 2021, ata fituan Grand Prix të Dansk MelodI me "Øve os på hinanden".[3]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngë teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti
"Menneskeforbruger" 2020
"Kamæleon"
"Øve os på hinanden" 2021

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Denmark warms to Fyr & Flamme". Eurovision.tv (në anglisht). 6 mars 2021. Marrë më 6 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Populær skuespiller om sit overraskende radio-hit: 'Nej, det er ikke en joke'". dr.dk (në danisht). 6 mars 2021. Marrë më 7 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Favoritterne Fyr & Flamme vinder Melodi Grand Prix - hør vindersangen her". dr.dk (në danisht). 6 mars 2021. Marrë më 6 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)