Gërhitja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gërhitja
SpecialitetOtorhinolaryngology, sleep medicine

Gërhitja është dridhja e strukturave të frymëmarrjes dhe tingulli që rezulton për shkak të pengimit të lëvizjes së ajrit gjatë frymëmarrjes gjatë gjumit. Tingulli mund të jetë i butë ose i lartë dhe i pakëndshëm. Gërhitja gjatë gjumit mund të jetë një shenjë, ose alarmi i parë, i apneas obstruktive të gjumit (OSA). Hulumtimet sugjerojnë se gërhitja është një nga faktorët e mungesës së gjumit.

Gërhitja e derrit

Shkaqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gërhitja është rezultat i relaksimit të uvulës dhe qiellzës së butë.[1] Këto inde mund të relaksohen mjaftueshëm për të bllokuar pjesërisht rrugët e frymëmarrjes, duke rezultuar në rrjedhje të parregullt të ajrit dhe dridhje.[2] Gërhitja mund t'i atribuohet një ose më shumë nga sa vijon:

 • Predispozicion gjenetik, një pjesë e të cilave mund të ndërmjetësohet nga faktorë të tjerë të trashëgueshëm të stilit të jetesës, si indeksi i masës trupore, pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit.[3]
 • Dobësi në fyt, duke bërë që fyti të mbyllet gjatë gjumit.[4]
 • Nofulla e gabuar, shpesh e shkaktuar nga tensioni në muskuj.[2]
 • Obeziteti që ka bërë që dhjami të mblidhet brenda dhe rreth fytit.[3][4]
 • Obstruksioni i rrugës së hundës.[2]
 • Apnea obstruktive e gjumit.[2]
 • Mungesa e gjumit.[2]
 • Relaksues të tillë si alkooli ose barna të tjera që relaksojnë muskujt e fytit.[2][3]
 • Gjumi në shpinë, i cili mund të rezultojë në rënien e gjuhës në pjesën e pasme të gojës.[2]
 • Frymëmarrja me gojë.[5]

Mjekimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri më tani, nuk ka një trajtim të caktuar që mund të ndalojë plotësisht gërhitjen. Pothuajse të gjitha trajtimet për gërhitjen sillen rreth zvogëlimit të shqetësimit në frymëmarrje duke pastruar bllokimin në kalimin e ajrit. Medikamentet zakonisht nuk janë të dobishme në trajtimin e simptomave të gërhitjes, megjithëse ato mund të ndihmojnë në kontrollin e disa prej shkaqeve themelore të tilla si bllokimi i hundës dhe reaksionet alergjike. Prandaj, mjekët shpesh rekomandojnë ndryshime në stilin e jetës si një trajtim i linjës së parë për të ndaluar gërhitjen.[6] Kjo është arsyeja pse gërhitësit këshillohen të humbin peshë (për të ndaluar dhjamin të shtypet në fyt), të ndalojnë duhanin (duhani dobëson dhe bllokon fytin), të shmangin alkoolin dhe ilaçet qetësuese para gjumit (ato relaksojnë muskujt e fytit dhe të gjuhës, të cilat në ktheni ngushtoni rrugët e frymëmarrjes)[7] dhe flini në anën e tyre (për të parandaluar që gjuha të bllokojë fytin).

Një numër opsionesh të tjera trajtimi përdoren gjithashtu për të ndaluar gërhitjen. Këto ndryshojnë nga ndihmat pa recetë të tilla si spraj për hundë, shirita për hundë ose kapëse hundësh, sprej lubrifikues, pajisje orale dhe veshje dhe jastëkë "kundër gërhitës", deri te aktivitete të pazakonta si të luajturit me didgeridoo.[18] Shumë trajtime të gërhitës pa recetë, të tilla si unazat e ndalimit të gërhitjes ose shiritat stimulues elektrikë të veshur nga kyçi i dorës, nuk kanë prova shkencore për të mbështetur pretendimet e tyre.

Ushtrimi i gjuhës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terapia miofunksionale, e cila përfshin ushtrime orofaringeale dhe gjuhësore, redukton gërhitjen tek të rriturit bazuar në pyetësorët subjektivë dhe studimet objektive të gjumit. Intensiteti i gërhitjes u reduktua me 51%.[8]

Jastëkë ortopedikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jastëkët ortopedikë janë opsioni më pak ndërhyrës për reduktimin e gërhitjes. Këta jastëkë janë krijuar për të mbështetur kokën dhe qafën në një mënyrë që siguron që nofulla të qëndrojë e hapur dhe pak përpara. Kjo ndihmon në mbajtjen e rrugëve të frymëmarrjes të pakufizuara sa më shumë që të jetë e mundur dhe nga ana tjetër çon në një reduktim të vogël të gërhitjes.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Chokroverty S (2007). 100 Questions & Answers About Sleep And Sleep Disorders (në anglisht). Jones & Bartlett Learning. fq. 124. ISBN 978-0763741204.
 2. ^ a b c d e f g "Snoring Causes". Mayo Clinic (në anglisht). Mayo Clinic. 26 prill 2015. Marrë më 15 qershor 2016.
 3. ^ a b c Campos AI, García-Marín LM, Byrne EM, Martin NG, Cuéllar-Partida G, Rentería ME (shkurt 2020). "Insights into the aetiology of snoring from observational and genetic investigations in the UK Biobank". Nature Communications (në anglisht). 11 (1): 817. Bibcode:2020NatCo..11..817C. doi:10.1038/s41467-020-14625-1. PMC 7021827. PMID 32060260.
 4. ^ a b "Obstructive sleep apnea". University of Maryland (në anglisht). University of Maryland Medical Center. 19 shtator 2012. Marrë më 15 qershor 2016.
 5. ^ Pacheco, Maria Christina Thome (korrik–gusht 2015). "Guidelines proposal for clinical recognition of mouth breathing children". Dental Press Journal of Orthodontics (në anglisht). 20 (4): 39–44. doi:10.1590/2176-9451.20.4.039-044.oar. PMC 4593528. PMID 26352843.
 6. ^ "How to Stop Snoring: Causes, Cures, and Remedies" (në anglisht). Medical-Reference. Marrë më 26 shtator 2016.
 7. ^ "Obstructive sleep apnea: Overview" (në anglisht). U.S. National Library of Medicine — Pubmed Health. Marrë më 26 shtator 2016.
 8. ^ Camacho, Macario; Guilleminault, Christian; Wei, Justin M.; Song, Sungjin A.; Noller, Michael W.; Reckley, Lauren K.; Fernandez-Salvador, Camilo; Zaghi, Soroush (2017). "Oropharyngeal and tongue exercises (myofunctional therapy) for snoring: a systematic review and meta-analysis". European Archives of Oto-Rhino-Laryngology (në anglisht). 275 (4): 849–855. doi:10.1007/s00405-017-4848-5. ISSN 0937-4477. PMID 29275425. S2CID 3679407.