Jump to content

Gabriele Albanesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gabriele Albanesi (Roma, 3 mars 1978) është një regjisor, skenograf dhe producent italian.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gabriele Albanesi është i diplomuar në shkencat e komunikimit me një tezë mbi evolucionin e kinemasë horror italian, dhe tashmë një kritik filmi, Albanesi bëri debutimin e tij si asistent regjisor në videoklipe të ndryshme të drejtuara nga Manetti Bros. . Në verën e vitit 2000, me rastin e një debati pas shfaqjes së filmit Vjeshtë të regjisores Nina Di Majo dhe në prani të Nanni Moretti, ai sulmoi energjikisht një mënyrë të caktuar për të kuptuar kinemanë autore bashkëkohore italiane. [1]vitin 2001, me pseudonimin George Kaplan, ai bashkëpunoi në realizimin e disa episodeve të programit televiziv Stracult të transmetuar në Rai 2 . [2]

Pas regjisorit të tre filmave të shkurtër, Hunted (2001), The Wardrobe ( 2002 ) dhe Mummies ( 2003 ), ai bëri debutimin e tij në film në 2006 me filmin spërkatës Il bosco fuori të xhiruar në 20 ditë me një buxhet të vogël. Filmi, i bashkëprodhuar nga Manetti Bros., përdori efektet speciale të krijuara nga Sergio Stivaletti, gjë që bëri që vetë filmi të ndalohej për të miturit nën 18 vjeç [3] (Vetë Stivaletti deklaroi "Unë kurrë nuk kam përdorur kaq shumë gjak në ndonjë film tjetër! »). [4] Synimi i regjisorit ishte rinisja e kinemasë horror italiane duke iu referuar filmave "ekstreme" të fillimit të viteve '70, me një stil jo politikisht korrekt dhe jo të rrafshuar në konceptin e "televizivitetit". [2] Filmi, i shpërndarë në Shtetet e Bashkuara nga Sam Raimi, u prezantua në garë në Festivalin e Filmit në Filadelfia . [5]

vitin 2010 ai drejtoi filmin e tij të dytë, Ubaldo Terzani Horror Show, gjithashtu bashkëprodhuar nga Manetti Bros. Në vitin 2012 ai drejton dhe është producent ekzekutiv i videoklipit Kiss Me Dracula, Claudio Simonetti, kënga e të cilit përfaqëson kolonën zanore të filmit të Dario Argento Dracula 3D . [6]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisor dhe skenarist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gjuetia - film i shkurtër (2001)
 • The Closet - film i shkurtër (2002)
 • Mumiet - film i shkurtër (2003)
 • The Woods Outside (2006)
 • Ubaldo Terzani Horror Show (2010)
 • Basterdët e armatosur (2021)

Skenarist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Offline, me regji nga Andrea Gagliardi, dhe Urla in Collina, me regji nga Omar Protani dhe Marco Farina, episodet e filmit Fantasmi - Italian Ghost Stories (2011)
 • Stalking Eve, me regji nga Joe Verni (2015)

Producent[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gjuetia, regjisor Gabriele Albanesi - film i shkurtër (2001)
 • Pylli jashtë, me regji nga Gabriele Albanesi (2006)
 • Fantasmi - Italian Ghost Stories, me regji nga Omar Protani dhe Marco Farina (2011)
 • Shoot Me for Life, me regji të Laura Paj - film i shkurtër (2014)
 • I rrethuar, me regji nga Laura Girolami dhe Federico Patrizi (2014)
 • Stalking Eve, me regji nga Joe Verni (2015)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Dentro Il bosco fuori: intervista a Gabriele Albanesi". 24 dicembre 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Intervista a Gabriele Albanesi". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Il Bosco Fuori". 21 agosto 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 4. ^ "Il bosco fuori: intervista al regista e produttore". 13 agosto 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 5. ^ "Il "Bosco Fuori" stupisce anche Sam Raimi". 21 aprile 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 6. ^ "Kiss Me Dracula, Claudio Simonetti: video musicale ufficiale di Dracula 3D". 12 settembre 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)