Gajtani i Epërm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gajtan i Epërm
Горњи Гајтан
Fshat
Vendndodhja
Gajtan i Epërm is located in Serbia
Gajtan i Epërm
Gajtan i Epërm

Koordinatat: 42°58′36″V 21°28′36″L / 42.97667°V 21.47667°L / 42.97667; 21.47667

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 58′ 36″ Veri

21° 28′ 36″ Lindje

Gajtan i Epërm (serbisht: Горњи Гајтан/Gornji Gajtan) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gajtani i Eperm është vendbanim kodrinoro-malor ne komunen e Medvegjes. Ne veri kufizohet me Komunen e Bojnikut,ne lindje me Gajtanin e Ulet,ne jug me fshatin Drence dhe ne perendim kufizohet me komunen e Kurshumlisë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 560 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 87.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]