Jump to content

Galatasaray S.K.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Galatasaray
Emri i plotëGalatasaray Spor Kulübü
Pseudonimi(et)Lions Cimbom Gala Avrupa Fatihi
Themeluar20 Tetor 1905
StadiumiTürk Telekom Arena,
Stambolli, Turkey
Kapaciteti52,650
PresidentiDursun Özbek
Trajner kryesorëOkan Buruk
LigaSüper Lig
2023-24Süper Lig, kampion
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Skuadra e futbollit Gallata Saraj, Turqisht: Galatasaray Spor Kulübü, është një klub futbolli turk me seli në veri të Stambollit, Turqi.

Themelues i Galatasaray Spor Kulübü është shqiptari Ali Sami Yen në vitin 1905, dhe ishte president i parë për 13 vjet rresht, nga 1905-1918. dhe përsëri për pak kohë në vitin 1925. Ishte trajner i parë i ekipit të futbollit në mes viteve 1905-1908. President i Komitetit Olimpik nga viti 1926-1931. Trajner i parë në një ndeshje ndërkombëtare kundër Rumanisë.[1]

Aktivitet i sukseshem[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Süperlig Kampion (24)
  • Kupa e Turqies (18)
  • Super Kupa e Turqies (16)
  • Kupa e UEFA (1)
  • Super Kupa UEFA (1)

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sukseset kobëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sukseset ndërkombëtar Galatasaray 2000toi Kupen E Uefa-s e cila eshte një sukses i madh per klubin,poashtu fitoi edhe Super Kupen ndaj Real Madrid me 2-1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ [1]
  2. ^ "Fatih Terim". Wikipedia (në anglisht). 2020-07-26.