Gan, Pyrénées-Atlantiques

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gan
Gant (Ocitanisht)
Gan (Frëngjisht)
Komunë
Bashkia e Ganit
Bashkia e Ganit
Stema Gan
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiPyrénées-Atlantiques
QarkuPau
KantoniOuzom, Gave et Rives du Neez
NdërkomunalitetCA Pau Béarn Pyrénées
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Francis Pèes[1]
Sipërfaqja
1
39.620 km2 (15.297 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
5.594
 • Dendësia140/km2 (370/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
64230 /64290
Lartësia186–478 m (610–1,568 ft)
(avg. 202 m or 663 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

 

Gan ( shqiptimi frëngjisht: [ɡɑ̃] ; Ocitanisht: Gant  ; Shqip: Gan ) është një komunë e vendosur në departamentin Pirenejtë Atlantikë, në jug-perëndim të Francës . Stacioni i Ganit ka lidhje hekurudhore me Paun, Oloron-Sainte-Marienë dhe Bedousin.

Kryetari i saj ka qenë z. Francis Pèes (Zëvendës President i Bashkësisë së kongolomeratit Pau-Pirenejtë) që nga viti 2014, ish-drejtor ekzekutiv i një kompanie ndërtimi.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19683.125—    
19753.543+13.4%
19824.047+14.2%
19904.724+16.7%
19994.971+5.2%
20075.225+5.1%
20125.517+5.6%
20175.510−0.1%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.