Gargulli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gargulli ose Gargulleshat (Starlings) janë shpendë të vogla, të mesme zogjë të familjes Sturnidae. Emri "Sturnidae" vjen nga latinishtja për sturnus. Shumë lloje aziatike, veçanërisht ato më të mëdha, quhen mynas, dhe shumë specie afrikane janë të njohura si gargullesha shkëlqyese. Gargulleshat janë shpendë autoktone në Evropë, Azi dhe Afrikë, si dhe pjesën veriore të Australisë dhe ishujve tropikal të Paqësorit. Ekzistojnë disa lloje të ndryshme evropiane dhe aziatike në kuadër të gargullit (gargulleshave) duke në Amerikën e Veriut, Hawaii dhe Zelandën e Re, ku ata në përgjithësi konkurrojnë dhe konsiderohen të jenë specie invazive. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zimmer, Carl (2 May 2006). "Starlings' Listening Skills May Shed Light on Language Evolution". The New York Times. Accessed 14 January 2009.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]