Garja (Preshevë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gare
Fshat

Gare (serbisht: Гаре/Gare) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garja dikur ndahej në dy lagje, lagja e epërme në veri e cila gjendet afër kufirit me Kosovën dhe ajo e poshtme në jug.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbanimi ishte krejtësisht shqiptare dikur, aktualisht fshati Gare nuk numëron asnjë banor emigrimi shpërngulja masive për shkak të kushteve të këqija ekonomiko-infrastukturore diskriminimi dhe malltretimi nga ana e xhandarmërisë serbe mos lejimi i punimit të tokës jo siguria gjatë luftërave ishin faktorët kryesorë që detyruan popullatën të shpërngulet.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Garja (Preshevë)
Viti19481953196119711981199120152016
Popullsia2902822382209011000

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]