Garja (Preshevë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gare
Гаре
Fshat
Vendndodhja
Gare is located in Serbia
Gare
Gare
42°22′15″V 21°37′22″L / 42.370833°V 21.622666°L / 42.370833; 21.622666Koordinatat: 42°22′15″V 21°37′22″L / 42.370833°V 21.622666°L / 42.370833; 21.622666
Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 691 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi 017
Targa VR

Gare (serbisht: Гаре/Gare) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garja dikur ndahej në dy lagje, lagja e epërme në veri e cila gjendet afër kufirit me Kosovën dhe ajo e poshtme në jug.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbanimi ishte krejtësisht shqiptare dikur, aktualisht fshati Gare nuk numëron asnjë banor emigrimi shpërngulja masive për shkak të kushteve të këqija ekonomiko-infrastukturore diskriminimi dhe malltretimi nga ana e xhandarmërisë serbe mos lejimi i punimit të tokës jo siguria gjatë luftërave ishin faktorët kryesorë që detyruan popullatën të shpërngulet.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Garja (Preshevë)
Viti19481953196119711981199120152016
Popullsia2902822382209011000

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]