Gary Lineker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gary Lineker
Të dhënat personale
Emri i plotëGary Lineker
Data e lindjes (1960-11-30) 30 Nëntor, 1960 (60 vjeç)
Vendi i lindjesLeicester, Anglia
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1978–1985Leicester City194(95)
1985–1986Everton F.C.41(30)
1986–1989F.C. Barcelona103(42)
1989–1992Tottenham Hotspur105(67)
1992–1994Nagoya Grampus Eight18(4)
Ekipi kombëtar
1984–1992Flag of England.svg Anglia80(48)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Gary Lineker (lindur më 30 Nëntor 1960) është një ish-futbollist anglez.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin anglez ka luajtur 80 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of England.svg Anglia
Vite Ndeshje Gola
1984 1 0
1985 9 6
1986 10 8
1987 7 9
1988 10 3
1989 9 3
1990 15 8
1991 11 10
1992 8 1
Gjithsej 80 48

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]