Gejdar Dzhemal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Geydar Dzhahidovich Dzhemal (Rusisht: Гейда́р Джахи́дович Джема́ль, Azerbajxhanisht: Heydər Cahid oğlu Camal, 10 qershor 1947 – 5 dhjetor 2016)[1] ishte revolucionist, filozof, poet dhe aktivist politikë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjyshi i Geydarit, Shapovalov ishte zëvendësi i parë i ministrit të kulturës së Bashkimit Sovjetik, Irina Shapovalova lindi Geydarin kur i kishte 18 vjetë, menjëhere pas kësaj u divorcua me babain azerbajxhan. Martesa e saj e dytë ishte me një ushtarë detar dhe së bashku shkuan në Estoni (atëhere kishte emrin Republika Socialiste Sovjetike e Estonisë). Më vonë, Irina u martua me burrin e tretë dhe ajo u kthye në Moskë. Geydar u rrit me gjyshërit e tij.

Më 1965, pas përfundimit të shkollës dhe me ndihmën e gjyshit e tij, Geydar hyri në Instituti i Gjuhës Orientale në Universitetin e Moskës. Ai vdiq më 5 dhjetor 2016 në moshën 69 vjeçare.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]