Gene Tunney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
James Joseph Tunney

Gene Tunney 1.jpg

Emri: Gene
Mbiemri: Tunney
Lindi më: 25 maj, 1897
Vendlindja: New York, ShBA
Vdiq më: 7 nëntor, 1978
Profesioni: boksier

Gene Tunney (emri lindjes: James Joseph Tunney) njohur si The Fighting Marine (lexo: Dhe Fajting Marin, sq.: Marinari Luftarak), lindi më 25 maj të vitit 1897New York, ShBA dhe vdiq në moshën 81 vjeçare më 7 nëntor të vitit 1978, ishte një boksier amerikan i kategorisë së rëndë aktiv gjatë viteve 1915 - 1928.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gene Tunney gjat karierës së tijë 14 vjeçare (1915 - 1928) zhvilloi 68 takime nga të cilat arriti 66 fitore 1 humbje dhe 1 barazim duke arritur 1,539 pikë për tu bërë boksieri i tretë më i mirë i tëgjitha kohërave.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]