Jump to content

General Dynamics

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

General Dynamics Corporation (GD) është një korporatë amerikane e tregtisë publike, e hapësirës ajrore dhe e mbrojtjes me seli në Reston, Virxhinia. Që nga viti 2020, ishte kontraktori i pestë më i madh i mbrojtjes në botë për nga shitjet e armëve dhe i pesti më i madhi në Shtetet e Bashkuara për nga shitjet totale. Kompania është një kompani e Fortune 100 dhe u rendit nr.94 në 2022.

E formuar në vitin 1954 me bashkimin e prodhuesit të nëndetëseve Electric Boat dhe prodhuesit të avionëve Canadair, korporata sot përbëhet nga dhjetë kompani filiale me operacione në 45 vende. Produktet e kompanisë përfshijnë avionë biznesi Gulfstream, nëndetëse bërthamore të klasit Virginia dhe Kolumbia, shkatërrues raketash të drejtuara të klasit Arleigh Burke, tanke M1 Abrams dhe mjete luftarake të blinduara Stryker.

Në vitin 2022, General Dynamics kishte shitje në mbarë botën prej 39.4 miliardë dollarë dhe një fuqi punëtore prej rreth 106,500 punonjësish me kohë të plotë. Kryetari aktual dhe shefi ekzekutiv (CEO) është Phebe Novakovic.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]