Generalissimo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Generalissimo është një gradë ushtarake e shkallës më të lartë, superiore ndaj marshallit fushor dhe gradave të tjera me pesë yje në shtetet ku ato përdoren.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala generalissimo (pronounced [dʒeneraˈlissimo]), një term italian, është superlativa absolute e generale ('gjeneral') që do të thotë kështu "renditja më e lartë e të gjithë gjeneralëve". Prapashtesa superlative -issimo rrjedh nga latinishtja -issimus, që do të thotë "maksimum, në klasën më të lartë". Njoftime të ngjashme në gjuhë të tjera përfshijnë generalísimospanjisht, generalíssimoportugalisht, généralissimefrëngjisht dhe generalissimuslatinisht.

Historikisht kjo gradë iu dha një oficeri ushtarak që drejtonte një ushtri të tërë ose tërë forcat e armatosura të një shteti, zakonisht vetëm në varësi të sovranit.[1] Udhëheqësi ushtarak Albrecht von Wallenstein në vitin 1632 ishte generalissimo i parë perandorak (gjeneral i gjeneralëve). Përdorimi tjetër i gradës ka qenë për komandantin e ushtrive të bashkuara të disa fuqive aleate dhe nëse një oficer i lartë ushtarak bëhet kryetar i shtetit ose kryetar i qeverisë së një kombi si Chiang Kai-shek në Kinë dhe më vonë në Tajvan, dhe Francisko Franko në Spanjë.

Grada Generalissimus i Bashkimit Sovjetik do të ishte një generalissimo por disa burime pohojnë se Josif Stalini refuzoi të pranonte gradën.[2][3] Në fakt nota u krijua nga Presidiumi i Sovjetik Supreme i cili nuk kishte nevojë për "miratimin" e Stalinit.[4] Grada e Generalissimo për Stalinin e përdori edhe diplomacia perëndimore.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Thomas Hobbes (1660), Chapter XVIII: Of the Rights of Sovereigns by institution (në anglisht), arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2015, marrë më 16 gusht 2015
  2. ^ Service, Robert (2005). Stalin: A Biography. Cambridge: Harvard University Press. p. 548. ISBN 978-0-674-01697-2.
  3. ^ S. M. Shtemenko. The General Staff in the War Years. Moskva 1985. Vietnamese version (vol. 2) . pp. 587–588.
  4. ^ Сборник законов СССР и Указов Президиума Верховного Совета СССР (1938 — июль 1956) / Сост.: М. И. Юмашев, Б. А. Жалейко. — М., 1956. — С. 202.
  5. ^ https://api.parliament.uk/historic-hansard/commons/1945/nov/07/generalissimo-stalin