Geneta abisiniane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Geneta abisiniane
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Geneta
Lloji:
Emri binomial
Geneta abyssinica
(Rüppell), 1835[3]
Gama e genetës abisiniane

Geneta abisinane ( Genetta abyssinica), e njohur gjithashtu si geneta etiopiane , është një lloji genete amtare në Etiopi , Eritrea , Somalia , Sudan , dhe Xhibuti . Ёshtë renditur si të dhëna të mangëta në listën e kuqe të IUCN . [2]  Ёshtë një nga llojet e genetave më pak të njohura.

Karakteristika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta abisiniane ka një fytyrë të shkurtuar, këmbë të shkurtra dhe një bisht mesatarisht të gjatë, i cili është gati sa i përket kokës dhe trupit. Gëzofi i saj i shkurtër, i trashë, është me ngjyrë të zbehtë rëre me pesë vija të zeza gjatësore në anën e pasme. Pikat në krahët e poshtme janë gjithashtu të zgjatura qartë, më shumë u ngjajnë vijëve sesa pikave. Bishti shënohet nga të paktën shtatë unaza të zbehtë, të ndara nga shtatë ose tetë unaza të ngushta të zeza dhe ka një majë të errët. Ajo gjithashtu dallohet nga mungesa e flokëve midis jastëkut metacarpal . Madhësia e trupit me masë të madhe është 40 deri 50 cm me një bisht të gjatë 40 deri 45 cm .

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta abisiniane banon në fushat bregdetare , kullotat Afromontane  dhe malet Moorlands . [4] Në Etiopi, geneta abisiniane u vëzhguan deri në 3.750 m në masivin Abune Yosef . [5]

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia ka të ngjarë të zvogëlohet për shkak të copëzimit të habitatit, pasi shumë zona me të dhëna historike janë kthyer në toka. [6] Para Luftës së Dytë Botërore , lëkurat e genetve abisiniane u regjistruan për shitje në tregjet në tregun e Addis Ababa , nuk dihet nëse ka akoma një treg për lëkurat e këtij lloji . Në përgjithësi, ky lloji është shumë pak i njohur për të vlerësuar siç duhet statusin e saj të ruajtjes. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Genetta abyssinica". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 554. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c Gaubert, P.; Duckworth, J.W. & Do Linh San, E. (2016). "Genetta abyssinica". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T8994A45198149. Marrë më 22 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Rüppell, E. (1835). "Viverra abyssinica". Neue Wirbelthiere zu der Fauna von Abyssinien gehörig. Frankfurt: Siegmund Schmerber. fq. 33–35. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Gaubert, P. (2013). Genetta abyssinica Ethiopian Genet. In: J. Kingdon and M. Hoffmann (eds.) The Mammals of Africa. V. Carnivores, Pangolins, Equids and Rhinoceroses, pp. 216–218. Bloomsbury, London, UK.
  5. ^ Diaz Behrens, G. and Van Rompaey, H. (2002). The Ethiopian Genet, Genetta abyssinica (Rüppell 1836) (Carnivora, Viverridae): ecology and phenotypic aspects. Small Carnivore Conservation 27: 23–28.
  6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Balakrishnan