Geneta angolase

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Geneta angolase
Genetta angolensis.jpg
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
G. angolensis
Emri binomial
Geneta angolensis
Bocage, 1882
Angolan Genet area.png
Gama e genetës angolase
Sinonimet
 • hintoni Schwarz, 1929
 • mossambica Matschie, 1902

Geneta angolase ose geneta miombo ( Genetta angolensis ) [2] , është një lloji genete, endemike në Afrikën jugore . Ёshtë konsideruar e zakonshme në këtë rajon dhe për këtë arsye renditet si lloji jo i rrezikuarListën e Kuqe të IUCN . [1] Pak dihet për ekologjinë e saj. [3]

Karakteristika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta angolase ka gëzof të gjatë me ngjyrë kafe të lehta, me pika të errëta dhe një linjë të vazhduesh me kreshtë të errët përgjatë shpinës. Gryka dhe gjoksi i saj janë gri të lehta deri në të zezë gri. Ka njolla të vogla në pjesën e përparme dhe të shpatullave. Pikat janë më të shumta dhe pak më të mëdha në anët. Në gjatësinë kokë-trup ajo varion nga 44 në 48 cm. Bishti i saj i gjatë 38 deri 43 cm është i mbështjellë me një majë të errët. Këmbët e saj janë të errëta në pjesën e prapme. [4][5] Ajo ka një fytyrë gri të errët, një surrat të zezë dhe është e bardhë rreth syve dhe gojës. Kreshta e saj në anën e pasme është e gjatë deri në 6 cm . [6] Dallohet nga geneta e zakonshme nga maja e zezë në vend të bishti të bardha. [7]

Mashkulli është më i madh se femra. [8]

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta angolase ndodhet në Angola , Republika Demokratike të Kongos , Malavi , Mozambik , Tanzani , Zambia dhe Zimbabve . Ajo jeton në një sërë ambientesh në gamën e tij, përfshirë të dy pyjet lokale dhe fushat miombo . [1] Gjatë anketimit të kamerave dhe anketimeve në transaksione në Tanzani midis 2007 dhe 2012, geneta angolase u regjistrua në veri të Parkut Kombëtar Katavi dhe në Rajonin Rukwa . [9]

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta angolase nuk konsiderohet e kërcënuar nga ndryshimi i habitatit, por mund të ndikohet negativisht nga trafiku rrugor. [1] Në Tanzani, shëruesit tradicionalë përdorin genetën angolase në praktikat e tyre. [3]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d Gaubert, P., Fischer, C., Hausser, Y. & Do Linh San, E. (2016). "Genetta angolensis". IUCN: e.T41696A45218468. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41696A45218468.en. Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur parametri i autorëve (link)
 2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Genetta angolensis". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd)). Johns Hopkins University Press. f. 554. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Fischer, C. (2013). "Diversity and distribution of small carnivores in a miombo woodland within the Katavi region, Western Tanzania". Small Carnivore Conservation. 48: 60–66. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Gaubert, P.; Taylor, P. J.; Veron, G. (2005). "Integrative taxonomy and phylogenetic systematics of the genets (Carnivora, Viverridae, Genetta): a new classification of the most speciose carnivoran genus in Africa". përmbledhur nga Huber, B. A.; Sinclair, B. J.; Lampe, K.-H. (red.). African Biodiversity: Molecules, Organisms, Ecosystems. Proceedings of the 5th International Symposium of Tropical Biology, Museum König, Bonn (PDF). Springer. ff. 371–383. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Foley, C.; Foley, L.; Lobora, A.; De Luca, D.; Msuha, M.; Davenport, T. R.; Durant, S. M. (2014). A Field Guide to the Larger Mammals of Tanzania. Princeton University Press. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ White, P. (2000). ""Genetta angolensis" Angolan genet". Animal Diversity Web. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Kingdon, Jonathan (1997). The Kingdon Field Guide to Africa Mammals. Academic Press. f. 269. ISBN 0-12408355-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Genetta angolensis - Angolan Genet. Distribution". Encyclopedia of Life. Marrë më 26 tetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Fischer, C., Tagand, R. and Hausser, Y. (2013). Diversity and distribution of small carnivores in a miombo woodland within the Katavi region, Western Tanzania. Small Carnivore Conservation 48: 60–66.