Geneta e Bourlonit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Geneta e Bourlonit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
G. bourloni
Emri binomial
Geneta bourloni
Gaubert, 2003
Bourlon's Genet area.png
Bourlon's genet range

Geneta e Bourlonit ( Genetta bourloni) [2] është një lloji genete e njohur në pyjet e Guinesë së sipërme . Ёshtë i njohur nga vetëm 29 ekzemplarë zoologjikë në muzeun e historisë natyrore dhe është përshkruar si një lloji i ri Genetta në 2003. [3]  Ajo është renditur si lloji i cënuarlistën e kuqe të IUCN pasi popullsia globale vlerësohet në më pak se 10,000 individë të pjekur. [1]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Gaubert, P.; Greengrass, E.J. & Do Linh San, E. (2015). "Genetta bourloni": e.T136223A45220931. Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!)
  2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Genetta bourloni". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd)). Johns Hopkins University Press. f. 555. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gaubert, P. (2003). "Description of a new species of genet (Carnivora; Viverridae; genus Genetta) and taxonomic revision of forest forms related to the Large-spotted Genet complex". Mammalia. 67 (1): 85–108. doi:10.1515/mamm.2003.67.1.85. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)