Geneta e Xhonstonit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Geneta e Xhonstonit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Geneta
Lloji:
Emri binomial
Geneta johnstoni
(Pocock, 1908)
Gama e genetës së Xhonstonit
(jeshile - prezent,
rozë - ndoshta prezent)
Sinonimet
  • lehmanni Kuhn, 1960

Geneta e Xhonstonit ( Genetta johnstoni) [2] është një lloji genete e njohur në pyjet e Guinesë së sipërme . Ndërsa kërcënohet nga shpyllëzimi dhe shndërrimi i pyjeve të shiut në tokë bujqësore dhe industrialisht, ai renditet si lloji afër kërcënimitListën e Kuqe të IUCN[1]

Konsiderohet si një nga mishngrënësit pak më të njohur të Afrikës Perëndimore , dhe deri në fund të shekullit ishte i njohur vetëm nga koleksionet në muzeume. Në janar 2000, një individ i vdekur u gjet pranë Parkut Kombëtar Taï në Bregun e Fildishtë . Në korrik të po këtij viti, individi i parë i drejtpërdrejtë i njohur për shkencën u balcamua.  [3]

Në vitin 2011, ajo u regjistrua për herë të parë në Rezervatin Natyror të Dindefelo , një zonë e mbrojtur në Senegalin juglindor . [4]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gëzofi i shkurtër i genetës së Xhonstonit është ngjyrë ari në të verdhë me njolla të vogla të kuqërremta në anët, një shirit i errët përgjatë shtyllës kurrizore dhe gjymtyrëve të errëta. Këmbët e saj të pasme janë gri të errët. Bishti i saj ka tetë unaza të zeza dhe shtatë të zbehtë, dhe një majë kafeje që është e zbardhur poshtë. [5]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Gaubert, P. & Do Linh San, E. (2016). "Genetta johnstoni". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T8997A45198265. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gaubert, P. Veron; G., Colyn; M., Dunham; A., Shultz, S. & Tranier, M. (2002). "A reassessment of the distribution of the rare Genetta johnstoni (Viverridae, Carnivora) with some newly discovered specimens". Mammal Review. 32: 132–144. doi:10.1046/j.1365-2907.2002.00102.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  4. ^ Pacheco, L.; Ruiz de Azua, N.; Fernández-Garcia, J. M.; Aransay, N.; Guallar, F.; Gaubert, P. (2013). "First record of Johnston's Genet Genetta johnstoni in Senegal". Small Carnivore Conservation. 48: 89–91. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Pocock, R. I. (1907). Report upon a small collection of Mammalia brought from Liberia by Mr Leonard Leighton. Proceedings of the Zoological Society of London (May to December): 1037–1047.