Jump to content

Geneta me njolla të ndryshkura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Geneta me njolla të ndryshkura
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Gjinia: Genetta
Lloji:
G. maculata
Emri binomial
Genetta maculata
(Gray, 1830)
Perhapja e genetes me njolla

Geneta me njolla të ndryshkura ( Genetta maculata) [2] , është një genet që është shpërndarë gjerësisht në Afrikën sub-Sahariane . Konsiderohet si e zakonshme dhe për këtë arsye renditet si shqetësimi më i vogël në listën e kuqe të IUCN . [1]

Geneta me njolla të ndryshkura është gri në të bardhë , të zbehtë me ngjyrë të verdhë me pika të errëta dhe një linjë të vazhdueshme të errët përgjatë shpinës. Pikat e dy rreshtave të sipërme dorsale janë të rrumbullakëta ose katrore, kafe në qendër dhe të errëta jashtë. Në gjatësinë kokë-trup ajo varion nga 42 në 52 cm . Bishti i gjatë 40 deri 53 cm është i mbështjellë dhe ka një majë të errët. Këmbët e saj janë me të njëjtën ngjyrë si gëzofi. Peshon nga 1.3 në 3 kg . [3][4]

Sjellja dhe ekologjia

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hulumtimet në Nigerinë juglindore zbuluan se geneta me njolla të ndryshkura ka një dietë gjithçkangrënëse . Ajo ushqehet me brejtës si mijntë me qese të madhe ( Cricetomys ), hundëgjatin nigerian ( Crocidura nigeriae), miun e Teminkut ( Mus musculoides), pëllumbin sykuq ( Streptopelia semitorquata), agama e zakonshme ( Agama agama ) myriapoda , merimangat , orthoptera dhe coleoptera , si vezë, fruta, manaferrat dhe fara. [5]

Në vitin 1830, John Edward Grey përshkroi për herë të parë një genet me njolla të ndryshkur duke përdorur emrin Viverra maculata bazuar në një ekzemplar zoologjik që jetonte në Kullën e Londrës . [6] Në shekujt 19 dhe 20, disa taksonomist propozuar llojet dhe nënllojet për mostrat e marra nga muzeumet e historisë natyrore [2]

 1. ^ a b Angelici, F.M.; Gaubert, P.; Do Linh San, E. (2016). "Genetta maculata". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T41699A45218948. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41699A45218948.en. Marrë më 19 nëntor 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "iucn" defined multiple times with different content
 2. ^ a b Wozencraft, W.C. (2005). "Genetta maculata". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 556. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Gaubert, P., Taylor, P. J., & Veron, G. (2005). Integrative taxonomy and phylogenetic systematics of the genets (Carnivora, Viverridae, Genetta): a new classification of the most speciose carnivoran genus in Africa. In: Huber, B. A., Sinclair, B. J., Lampe, K.-H. (eds.) African Biodiversity: Molecules, Organisms, Ecosystems. Proceedings of the 5th International Symposium of Tropical Biology, Museum König, Bonn. Springer. Pp. 371–383.
 4. ^ Foley, C., Foley, L., Lobora, A., De Luca, D., Msuha, M., Davenport, T. R., & Durant, S. M. (2014). A Field Guide to the Larger Mammals of Tanzania. Princeton University Press.
 5. ^ F. M. Angelici (2000). "Food habits and resource partitioning of carnivores (Herpestidae, Viverridae) in the rainforests of southeastern Nigeria: preliminary results" (PDF). Revue d'Écologie (La Terre et la Vie). 55: 67–76. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 gusht 2017. Marrë më 26 janar 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Gray, J. E. (1830). "Fam. Felidae. Gen. Viverra". Spicilegia zoologica; or, original figures and short systematic descriptions of new and unfigured animals. London: Treüttel, Würtz. fq. 9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Du Chaillu, P. (1860). "Descriptions of five new species of mammals discovered in western equatorial Africa". Proceedings of the Boston Society of Natural History. 7 (29): 298−304. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Heuglin, T. (1866). "Genetta aequatorialis Heugl". Systematische Übersicht der Säugethiere Nordost-Afrika's mit Einschluss der arabischen Küste, des rothen Meeres, der Somáli-und der Nilquellen-Länder, südwärts bis zum vierten Grade nördlicher Breite. Wien: Kaiserliche Akademie der Wissenschaften. fq. 23. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Matschie, P. (1902). "Über die individuellen und geographischen Abänderungen der Ginsterkatzen". përmbledhur nga Matschie, P. (red.). Verhandlungen des V. Internationalen Zoologen-Congresses. Jena: Gustav Fischer. fq. 1128–1144. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Neumann, O. R. (1902). "Über einige neue Arten der Ginsterkatzen". Sitzungsberichte der Gesellschaft Naturforschender Freunde zu Berlin. 8: 181–184. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ O. Thomas; H. Schwann (1906). "The Rudd exploration of South Africa. − V. List of mammals obtained by Mr. Grant in North East Transvaal". Proceedings of the Zoological Society of London: 575−591. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Hollister, N. (1916). "Descriptions of a new genus and eight new species and subspecies of African mammals" (PDF). Smithsonian Miscellaneous Collections. 66: 1−8. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Cabrera, A. (1921). "Algunos carnívoros africanos nuevos". Boletín de la Real Sociedad Española de Historia Natural. 21: 261−264. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2018. Marrë më 26 janar 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Roberts, A. (1924). "Some additions to the list of South African mammals" (PDF). Annals of the Transvaal Museum. 10 (2): 59−76. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 15. ^ Schwarz, E. (1929). "On two new genets from the upper Congo". Annals and Magazine of Natural History. Series 10. 3 (13): 47−48. doi:10.1080/00222932908672935. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Roberts, A. P. (1932). "reliminary description of fifty-seven new forms of South African mammals" (PDF). Annals of the Transvaal Museum. 15 (1): 1−19. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 17. ^ U. Funaioli; A.M. Simonetta (1960). "Spedizione biologica in Somalia, 1959. Risultati zoologici. Carnivora". Monitore Zoologico Italiano. 68: 58−79. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Crawford-Cabral, J. (1970). "As genetas da Africa Central". Boletim do Instituto de Investigação Científica de Angola. 7: 3–23. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)