Jump to content

Geneta pardine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Geneta padrine
Pardine Genet at Wingham Wildlife Park
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Geneta
Lloji:
Emri binomial
Geneta pardina
Gama e genetës padrine
Sinonimet
  • Genetta amer Gray, 1843[2]
  • Genetta dubia Matschie, 1902
  • Genetta genettoides Temminck, 1853
  • Genetta pantherina Hamilton-Smith, 1842

Genetina pardine ( Genetta pardina) është një lloji genete që jeton në Afrikën Perëndimore . Ajo është shumë e shpërndarë dhe e zakonshme, dhe kështu ajo renditet si lloji jo i rrezikuarListën e Kuqe të IUCN . [1]

Karakteristika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gëzofi i genetës pardine është gri i verdhë me pika të rrumbullakëta të zeza, të cilat janë më të mëdha në këmbët e pasme sesa mbi supet. Koka e saj është më e kuqërremtë, dhe ka një fytyrë në të kuqërremtë. Ka njolla të bardha nën secilin sy dhe poshtë mjekrës. Veshët e saj janë gri. Bishti i saj ka gjashtë deri në shtatë unaza të ngushta të bardha dhe gjashtë deri në shtatë unaza të gjera. Maja e bishtit është e zezë. [3]

Matjet e meshkujve të rritur variojnë nga 410 në 553 mm në gjatësinë kokë-trup me një bisht të gjatë 390 deri 490 mm . Femrat e rritura variojnë nga 410 në 530 mm në gjatësin kokë-trup me një bisht të gjatë 420 deri 450 mm . [4]

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta pardine shpërndahen nga Senegali në lindje në Gana , ku Lumi Volta është ndoshta një pengesë për shpërndarjen. Ata jetojnë në pyje me shi , pyje të përzier , pyje me lagështi, por edhe në plantacione. Ata gjithashtu ndodhen në periferi të qyteteve. [1]

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta pardine është kafshë e vetmuara, dhe aktive gjatë natës. Ata janë shumë të aftë të ngjitjen në pemë. [5]

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kërcënimet kryesore për genetën padrine nuk dihen. [1] Kokat dhe lëkurat e genetave pardine janë regjistruar në tregjet lokale në Benin , ku ato përdoren si fetish . [5]

Në robëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta pardine të robëruara aktualisht mbahen në 5 koleksione në Mbretërin e Bashkuar, Parkun i Jetes së Egër i Sheprethit, i Jetës së Egër të Winghamit , Të gjitha gjërat e egra, Aventurat e Kafshëve të egra në Stockton dhe Zbulimet e Egra në Wrea Green. Kopshti Zoologjik i Napolit në Itali gjithashtu i ka mbajtur që nga 2015. [6]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta pardine u konsiderua si sinonim me llojet e tjera të geneteve me njolla të mëdha, domethënë genetën me njolla të ndryshkura dhe genetën e Kepit , por të tre këto tani njihen si lloje të dallueshme. [1]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Gaubert, P. & Do Linh San, E. (2016). "Genetta pardina". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T136437A45221360. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Genetta pardina". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 554–557. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Geoffroy Saint-Hilaire, I. (1832). Genette. Genetta. Cuv. Études Zoologiques. Lequien Fils, Paris.
  4. ^ Gaubert, P. and Dunham, A. E. (2013). Genetta pardina Pardine Genet (West African Large-spotted Genet). In: J. Kingdon and M. Hoffmann (eds.) The Mammals of Africa. V. Carnivores, Pangolins, Equids and Rhinoceroses, pp. 237–238. Bloomsbury, London, UK.
  5. ^ a b Djagoun, C. A. M. S., & Gaubert, P. (2009). Small carnivorans from southern Benin: a preliminary assessment of diversity and hunting pressure. Small Carnivore Conservation 40: 1–10.
  6. ^ "ZootierlisteHomepage". 2017. Marrë më 2017-06-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)