Jump to content

Geneta ujore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Geneta ujore[1]
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Geneta
Lloji:
Emri binomial
Geneta piscivora
(Allen, 1919)
Gama e genetës ujore

Geneta ujore ( Genetta piscivora) është një lloji genete që ka qenë vetëm regjistruar në verilindje të Republikës Demokratike të Kongos . .[3][4]  Meqenëse dihet vetëm nga rreth 30 ekzemplarë në koleksionet zoologjike , ai ishte renditur si të dhëna të mangëta në Listën e Kuqe të IUCN që nga viti 1996, pasi konsiderohet një nga mishngrënësit më të rrallë të Afrikës . Në vitin 2015, ajo është rivlerësuar si lloji afër kërcënimit . [2]

Kur Allen e përshkroi genetën ujore si një gjini dhe i ri në 1919, ai e quajti atë Osbornictis piscivora. [5] Ajo u rivlerësua në 2004, dhe bazuar në prova molekulare tani konsiderohet një lloji në gjinin Genetta . [6]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gëzofi i gjatë dhe i dendur i genetës ujore është gështenjë e kuqe e errët pa njolla ose shirita. Koka është kafe e zbehtë fuskoze, me njolla të bardha në anët e surrat, dhe sipër dhe poshtë syve, të cilat janë përshtatur me një unazë të ngushtë të zezë. Veshët janë thuajse të zhveshur brenda, të skajshëm me qime të bardha të bardha dhe të zeza jashtë. Bishti është i zi me një nënlëkur kafe të zbehtë. Thembra e këmbëve të saj është lakuriq. Këto karakteristika ndryshojnë ndjeshëm nga ato të llojeve të tjera të genetave. [5] Ka një shqisë të dobët nuhatje . [3]  Dhëmbët e saj të ngurtë tregojnë një përshtatje ndaj peshngrënies .  [7]

Dy meshkuj të rritur të matur nga 44.5 në 49.5 cm në gjatësi kokë-trup me një bisht të gjatë 34 deri 41.5 cm . Një mashkull peshon 1.43 kg , dhe një femër 1.5 kg .  [4]

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta ujore janë regjistruar vetëm në pyjet me shi në lindje të lumit Kongo dhe në rrethin Tshopo në lartësi nga 460 në 1.500 m (1,510 në 4,920 ft). Ata nuk janë regjistruar me siguri nga Uganda . [2][3]  Bazuar në të dhënat e kaluara, gama e tyre parashikohet të kufizohet në ultësirë të mbyllur me gjelbërim të përhershëm dhe pyje nënmontane në pellgun e Kongos .  [8]

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta ujore mendohet të jenë të vetmuara dhe krepuskulare . Ata kryesisht ushqehen me peshk të ujërave të ëmbla , duke përfshirë mustak ,krap dhe krustace gjithashtu. Ata ndoshta zbulojnë lëvizjet e peshkut me mustaqet e tyre, ose tërheqin peshkun duke ndierë në sipërfaqen e ujit me mustaqet e tyre.  [3][4]

Një femër shtatzënë lindi në dhjetor. [9] Deri më tani, asgjë tjetër nuk dihet në lidhje me gestacionin , riprodhimin dhe zhvillimin e pasardhësve të tyre. [4]

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ёshtë e paqartë nëse ka ndonjë kërcënim të madh për genetën ujore. [2] Ata janë kapur në kurthe të vendosura nga njerëzit xhuxh në pyllin e Iturit . [9]

Ruatja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1979, geneta ujore i është dhënë mbrojtje e plotë nga qeveria e Kongos. Supozohet të jetë e pranishme në Rezervën e Natyrës së egër të Okapi . [4]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Genetta piscivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 556. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d Gaubert, P. & Do Linh San, E. (2015). "Genetta piscivora". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2015: e.T15628A45201673. doi:10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T15628A45201673.en. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d Van Rompaey, H. (1988). "Osbornictis piscivora". Mammalian Species. 309: 1–4. doi:10.2307/3504099. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b c d e Van Rompaey, H. and Colyn, M. (2013). Genetta piscivora Aquatic Genet. In: J. Kingdon and M. Hoffmann (eds.) The Mammals of Africa. V. Carnivores, Pangolins, Equids and Rhinoceroses, pp. 239–240. Bloomsbury, London, UK.
  5. ^ a b Allen, J. A. (1919). Preliminary notes on African carnivora. Journal of Mammalogy 1 (1): 23–31.
  6. ^ Gaubert, P., Tranier, M., Delmas, A. S., Colyn, M., Veron, G. (2004). First molecular evidence for reassessing phylogenetic affinities between genets (Genetta) and the enigmatic genet-like taxa Osbornictis, Poiana and Prionodon (Carnivora, Viverridae). Zoologica Scripta 33: 117–129.
  7. ^ Gaubert, P., Taylor, P. J., & Veron, G. (2005). Integrative taxonomy and phylogenetic systematics of the genets (Carnivora, Viverridae, Genetta): a new classification of the most speciose carnivoran genus in Africa. In: Huber, B. A., Sinclair, B. J., Lampe, K.-H. (eds.) African Biodiversity: Molecules, Organisms, Ecosystems. Proceedings of the 5th International Symposium of Tropical Biology, Museum König, Bonn. Springer. Pp. 371–383.
  8. ^ Papeş, M., & Gaubert, P. (2007). Modelling ecological niches from low numbers of occurrences: assessment of the conservation status of poorly known viverrids (Mammalia, Carnivora) across two continents. Diversity and distributions 13(6): 890–902.
  9. ^ a b Hart, J. A. & Timm, R. M. (1978). Observations on the aquatic genet in Zaire. Carnivore 1: 130–132.

Linqe ekstra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]