George Atzerodt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
George Azerodt

George Andrew Atzerodt (12 qershor 1835  – 7 korrik 1865)[1][2] ishte komplotist së bashku me John Wilkes Booth, në vrasjen e Presidentit amerikan Abraham Lincoln. Ai u caktua të vriste Zëvendës Presidentin Andrew Johnson, por humbi mendjen dhe nuk bëri asnjë tentativë.[3] Ai u ekzekutua së bashku me tre komplotistët tjerë me varje.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atzerodt lindi në Dörna në provincën PrusianeSaksonisë, sot pjesë e Anrode, Tyringia, Gjermani. Ai emigroi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1843 në moshën tetë vjeç. Si i rritur, ai hapi biznesin e tij për riparimin e karrocave në Port Tobacco, Maryland.[4] Pavarësisht se jetoi në Shtetet e Bashkuara për pjesën më të madhe të jetës, Atzerodt nuk mund të fliste rrjedhshëm anglisht.[5][6]

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 1865, disa vjet pasi hapi biznesin e tij të dështuar për riparimin e karrocave, Atzerodt u njoh me John Wilkes BoothUashington D.C. nga John Surratt. Atzerodt ishte i gatshëm të bashkohej në komplotin e mëparshëm të Booth për të rrëmbyer Presidentin Abraham Lincoln, pasi ai pranoi më vonë në gjyqin e tij, i cili filloi më 1 maj 1865.

Sipas prokurorisë, Booth caktoi Atzerodt të vriste Zëvendës Presidentin Andrew Johnson më 14 prill 1865. Në atë mëngjes, Atzerodt rezervoi dhomën 126 në Shtëpinë e Kirkwood në Uashington, ku po qëndronte Johnson. Sidoqoftë, ai nuk mund të mblidhte kurajon për të vrarë Johnson, kështu që ai filloi të pinte në lokalin e hotelit. Ai me sa duket i dehur dhe kaloi natën duke ecur në rrugët e Uashingtonit. Ai e hodhi thikën në një hendek aty afër, dhe një grua me sy të mprehtë e pa këtë dhe e raportoi menjëherë në polici.

Gjatë qëndrimit në hotel, Atzerodt kishte pyetur banakierin për vendndodhjet e Johnson. Kjo ngjalli dyshimin ditën tjetër pasi u vra Lincoln. Një punonjës i hotelit kontaktoi policinë në lidhje me një "njeri të dyshimtë në kërkim në një pallto gri".[7]

Policia ushtarake më pas kreu një kontroll në dhomën e Atzerodt më 15 prill dhe zbuloi se ai nuk kishte fjetur në të një natë më parë. Për më tepër, ai kishte një revole të ngarkuar të fshehur nën jastëkun e tij, si dhe një thikë të fshehur Bowie. Policia gjeti gjithashtu një libër banke që i përkiste Booth në dhomë. Atzerodt u arrestua në 20 prill. Ai u kap në shtëpinë e kushëririt të tij, Hartman Richter, në Germantown, Maryland.

Gjykimi dhe ekzekutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzekutimi i Mary Surratt, Lewis Powell, David Herold, dhe George Atzerodt më 7 korrik 1865 në Arsenalin e Uashingtonit (tani Fort Lesley J. McNair).

Avokati i Atzerodt, Kapiteni William Doster, deklaroi para gjykatës se ai synonte "të tregonte se George Atzerodt ishte një frikacak kushtetues; se nëse ai do të ishte caktuar detyra e vrasjes së Zëvendës Presidentit, ai kurrë nuk mund ta kishte bërë atë; dhe se, nga frikacakinë e tij të njohur, Booth me siguri nuk ia caktoi atij ndonjë detyrë të tillë".[8] Sidoqoftë, kjo nuk ishte në dobi.

Pas bindjes, Atzerodt i ofroi një rrëfim Reverend Butler, një ministër që erdhi në qelinë e tij për t'i ofruar rehati. Butler tha që Atzerodt pranoi të shkonte në mbledhje në mars për të ndihmuar në planifikimin e rrëmbimit të Lincoln ndërsa ai ndoqi një lojë në një spital.

Atzerodt tha se ai së pari dëgjoi për planin e Booth për të vrarë Presidentin vetëm dy orë para të shtënave. Atzerodt tha se Booth me të vërtetë dëshironte që David Herold të vriste Zëvendës Presidentin Johnson sepse ai mendonte se Herold kishte "më shumë dredhje" sesa Atzerodt. Atzerodt tha se Booth dëshironte që ai të "mbështetej" Herold dhe "t'i jepte më shumë kurajo".[8]

Atzerodt dhe tre komplotistë të dënuar të tjerë (Mary Surratt, Lewis Powell dhe David Herold) u varënUashington D.C., më 7 korrik 1865. Fjalët e fundit të Atzerodt ishin "Shpresoj të takohemi të gjithë në botën tjetër. Zot më merr tani".[8]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Abraham Lincoln's Assassination – George Atzerodt". Abraham Lincoln Research. 29 dhjetor 1996. Marrë më 2008-11-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Linder, Douglas. "The Trial of the Lincoln Assassination Conspirators 1865". Law.umkc.edu. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2002-02-03. Marrë më 2008-11-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Hamner, Christopher. "Booth's Reason for Assassination Arkivuar 2 dhjetor 2010 tek Wayback Machine." Teachinghistory.org.
  4. ^ Jim. "Port Tobacco Archaeological Project". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Griffin, John Chandler (2006). Abraham Lincoln's Execution (në anglisht). Pelican Publishing. f. 186. ISBN 9781455600106. Marrë më 29 maj 2018.
  6. ^ Ayres, Thomas (2000). That's Not in My American History Book: A Compilation of Little-Known Events and Forgotten Heroes (në anglisht). Taylor Trade Publishing. f. 138. ISBN 9781589795129. Marrë më 29 maj 2018.
  7. ^ Pitman, Benn ; The assassination of President Lincoln and the trial of the conspirators ... Clark, N.J.: Lawbook Exchange, 2006. ISBN 978-1-58477-600-0 ; p. 144.
  8. ^ a b c Linder, Douglas. "The Trial of the Lincoln Assassination Conspirators 1865 – George Atzerodt". Law.umkc.edu. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2011-01-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)