Jump to content

George Floyd

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
George Floyd

George Perry Floyd Jr., shqiptohet Xhorxh Peri Fllojd Xhunjër (14 tetor 1973 - 25 maj 2020), ishte një afrikano-amerikan që vdiq gjatë një arrestimi policieMinneapolis, Minesota më 25 maj 2020. Protestat në përgjigje të vdekjes së Floyd, dhe më gjerësisht ndaj dhunës policore kundër amerikanëve të tjerë të zinj, u përhapën shpejt në Shtetet e Bashkuara dhe ndërkombëtarisht.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Floyd lindi në Fayetteville, Karolina e Veriut dhe u rrit në Cuney Homes[2] në lagjen e tretë[3]Houston, Texas.[4][5] Miqtë dhe familja e quanin atë Perry[6] dhe e karakterizuan atë si një "gjigant të butë";[7] në kohën e vdekjes së tij ai ishte 1.93 metra i gjatë.[8]

Në Shkollën e Mesme Yates, Floyd luajti në ekipin e basketbollit[2] dhe ndihmoi drejtimin e ekipit të futbollit në kampionatet e shtetit të Teksasit;[9] ai u diplomua në 1993. Ndoqi Kolegjin e Komunitetit në Florida të Jugut për dy vjet dhe luajti në ekipin e tij të basketbollit.[10][11] Ai u transferua në Universitetin e Texas A&M-Kingsville, ku luajti gjithashtu basketboll, por më pas dështoi.

Floyd u kthye në Houston, ku ai u bë një personalizues automobilistik[12] dhe luajti basketboll në klub.[9] Duke filluar në vitin 1994 ai interpretoi gjithashtu si reper duke përdorur emrin skenik "Big Floyd" në grupin hip hop Screwed Up Click.[13][14][15] Floyd është besuar si një kontribues i hershëm në zhvillimin e skenës së hip-hopit të Houston. Ai gjithashtu veproi si një drejtues i komunitetit joformal dhe mentor i të rinjve.[16]

Pas disa arrestimeve për vjedhje dhe mbajtje droge,[2] Floyd u akuzua më 2007 për grabitje të armatosur në një pushtim në shtëpi të cilin e kreu me pesë burra të tjerë;[17] ai mori një marrëveshje për pranimin e fajit më 2009 dhe u dënua me pesë vjet burg.[18][19] Ai u paralizua në vitin 2013 pasi kaloi katër vjet në Njësinë Diboll.[9] Pas lirimit të tij, ai u përfshi me Ngjalljen Houston, një ministri lokale.

Në vitin 2014, ai u transferua në Minneapolis, Minesota,[20] ku mori punë duke drejtuar një kamion dhe duke mbajtur siguri në një restorant dhe jetoi në Parkun St. Luis[9] Në vitin 2017, ai filmoi një video të dhunës kundër armëve.[2] Në vitin 2020, ai humbi punën e sigurisë për shkak të pandemisë së COVID-19.[21]

Ai kishte pesë fëmijë,[22][23][24] përfshirë dy vajza që banojnë në Houston, të moshës 6 dhe 22 vjeç, dhe një djalë të rritur në Bryan, Texas.[25][26]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 maj 2020, Floyd u arrestua për kalimin e një fature të falsifikuar 20 dollarëshe në një dyqan ushqimesh në Minneapolis.[27] Ai vdiq pasi Derek Chauvin, një polic i bardhë, e vuri gjurin në qafë të Floyd për gati nëntë minuta gjatë arrestimit. Floyd u prangos me fytyrën poshtë në rrugë,[28][29][30] ndërsa dy oficerë të tjerë e përmbajtën më tej Floidin dhe një i katërt i ndaloi shikuesit të ndërhyjnë.[31][32] Për tre të fundit të atyre minutave Floyd ishte i palëvizshëm dhe nuk kishte puls, por oficerët nuk bënë asnjë përpjekje për ta ringjallur atë. Chauvin e mbajti gjurin mbi qafën e Floyd ndërsa mbërritën teknika mjekësorë të urgjencës u përpoqën ta trajtonin. Autopsia zyrtare zbuloi se Floyd vdiq nga arresti kardiak i shkaktuar nga shtrëngimi.[33] Në kohën e vdekjes së tij, ai ishte nën ndikimin e fentanilit dhe kishte metamfetaminë në sistemin e tij.[34] Një autopsi e dytë, e porositur nga familja e Floyd, zbuloi se "provat janë në përputhje me asfiksinë mekanike si shkak "i vdekjes, me shtrëngimin e qafës që kufizon rrjedhjen e gjakut në tru dhe shtypjen e shpinës që kufizon frymëmarrjen.[35]

Protestat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së Floyd, u mbajtën demonstrata dhe protesta globalisht kundër përdorimit të forcës së tepërt nga oficerët e policisë dhe mungesës së përgjegjësisë së policisë. Llogaritë e grabitjeve, dhunës dhe veprimtarisë agresive të policisë u ndanë në shumë prej këtyre protestave.[36][37][38] Protestat u zhvilluan në mbi 400 qytete në të 50 shtetet amerikane dhe ndërkombëtarisht.[39]

Memoriale dhe trashëgimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shërbime të ndryshme përkujtimore ishin planifikuar në të gjithë botën. Më 4 qershor 2020, një shërbim përkujtimor për Floyd u zhvillua në Minneapolis me Rev. Al Sharpton duke ofruar jehonë.[40] Shërbimet ishin planifikuar në Karolinën e Veriut me një shikim publik dhe shërbim privat më 6 qershor dhe në Houston më 8 dhe 9 qershor.[41]

Universiteti Qendror i Veriut priti shërbimin përkujtimor të Minneapolis, duke njoftuar një bursë përkujtimore në emrin e Floyd dhe duke sfiduar kolegje dhe universitete të tjera që të ndiqnin padinë.[42][43] Presidenti i Universitetit Scott Hagen njoftoi që nga 4 qershori, fondi i bursave kishte marrë 53,000 dollarë në donacion. Universiteti shtetëror i Alabamas njoftoi një bursë për të nderuar Floyd dhe Greg Gunn në orë të përgjigjes, duke sfiduar kolegje dhe universitete të tjera historikisht të zeza që të ndiqnin padinë; Universiteti HBCU Oakwood njoftoi një bursë në të njëjtën ditë.[44][45] Universiteti Shtetëror i Misurit, Universiteti i Misurit të Juglindjes dhe Universiteti i Ohajos njoftuan më 5 qershor se shkollat do të ofrojnë bursa George Floyd.[46][47][48] Më 6 qershor SUNY Buffalo State dhe Copper Mountain College njoftoi bursa në emër të Floyd.[49][50]

Artistët e rrugës në botë kanë krijuar murale duke nderuar Floyd-in. Paraqitjet përfshijnë Floydin si një fantazmë në Minneapolis, si një engjëll në Houston dhe si një shenjtor që qan gjak në Napoli. Një mural në Murin Ndërkombëtar në Belfast të porositur nga Festival i Popullit (Féile a Phobail) përmban një portret të madh të Floyd sipër një tabelë që tregon Chauvin duke gjunjëzuar në qafën e Floyd ndërsa tre oficerët e tjerë kthejnë shpinën dhe vendosin duart mbi sytë e tyre, veshë ose gojë në mënyrë të tre majmunëve të mençur ("mos e shih të keqen, mos e dëgjo të keqen, mos e fol të keqen").[51][52][53] Deri më 6 qershor u krijuan murale në Manchester, Dallas, Miami, Idlib, Los Angeles, Nairobi, Oakland, Strombeek-Bever, Berlin, Pensacola dhe La Mesa.[54][55]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: George Floyd


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Mr. George Floyd Jr. - View Obituary & Service Information". Mr. George Floyd Jr. Obituary (në anglisht).
 2. ^ a b c d "An athlete, friend and father - who was George Floyd?". BBC News (në anglishte britanike). 31 maj 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 3. ^ Richmond, Todd (28 maj 2020). "Who was George Floyd? Unemployed due to coronavirus, he'd moved to Minneapolis for a fresh start". Chicago Tribune (në anglisht). Marrë më 3 qershor 2020.
 4. ^ Murphy, Esme (26 maj 2020). "'I Can't Breathe!': Video Of Fatal Arrest Shows Minneapolis Officer Kneeling On George Floyd's Neck For Several Minutes" (në anglisht). KSTP-TV. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2020. Marrë më 26 maj 2020. While lying facedown on the road, Floyd repeatedly groans and says he can't breathe.
 5. ^ Gill, Julian (27 maj 2020). "In Houston, friends and family mourn 'gentle giant' George Floyd amid calls for murder charges for cops". Houston Chronicle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 6. ^ Wallace, Danielle (4 qershor 2020). "Hundreds, including Al Sharpton, Eric Garner's mom, mourn at George Floyd memorial in Minneapolis". Fox News (në anglishte amerikane). Marrë më 4 qershor 2020.
 7. ^ "Who was George Floyd? The 'gentle giant' who was trying to turn his life around". Sky News (në anglisht). Marrë më 4 qershor 2020.
 8. ^ "Hennepin County ME Autopsy Report". Hennepin County (në anglisht). 1 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 qershor 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 9. ^ a b c d "The Houston Years of George Floyd". Texas Monthly (në anglisht). 31 maj 2020. Marrë më 5 qershor 2020.
 10. ^ Ebrahimji, Alisha (29 maj 2020). "This is how loved ones want us to remember George Floyd". CNN (në anglisht). Marrë më 1 qershor 2020.
 11. ^ Holton, Jennifer (29 maj 2020). "'A good guy:' College classmate, coach remember George Floyd". WTVT (në anglisht). Marrë më 1 qershor 2020.
 12. ^ Lance Scott Walker (2019). Houston Rap Tapes: An Oral History of Bayou City Hip-Hop (në anglisht). University of Texas Press. fq. 83.
 13. ^ Julian, Gill (27 maj 2020). "Before dying in Minneapolis police custody, George Floyd grew up in Houston's Third Ward". Houston Chronicle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 30 maj 2020.
 14. ^ Burney, Lawrence (29 maj 2020). "The Rap Report: To George Floyd a.k.a. Big Floyd of the legendary Screwed Up Click". FADER (në anglisht). Marrë më 1 qershor 2020.
 15. ^ Holmes, Charles (2 korrik 2020). "'He Shook the World': George Floyd's Legendary Houston Legacy". Rolling Stone (në anglisht). Marrë më 5 qershor 2020.
 16. ^ "George Floyd Left a Gospel Legacy in Houston". Christianity Today (në anglisht). 5 qershor 2020. Marrë më 1 qershor 2020.
 17. ^ Lapin, Tamar (28 maj 2020). "George Floyd was out of work during coronavirus before he was killed" (në anglisht).
 18. ^ Toone, Stephanie (3 qershor 2020). "George Floyd, man killed in Minneapolis police encounter, had started new life in Minnesota". The Atlanta Journal-Constitution (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 19. ^ Walters, Joanna (29 maj 2020). "An athlete, a father, a 'beautiful spirit': George Floyd in his friends' words". The Guardian (në anglisht). Marrë më 4 qershor 2020.
 20. ^ Toone, Stephanie (29 maj 2020). "Floyd's brother tearfully asked for justice and peace following the 46-year-old bouncer's death Thursday" (në anglisht). Atlanta Journal-Constitution. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 30 maj 2020.
 21. ^ Richmond, Todd (28 maj 2020). "George Floyd had started a new life in Minnesota before he was killed by police". Boston Globe (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020.
 22. ^ "George Floyd was killed on May 25". The Economist (në anglisht). 4 qershor 2020. Marrë më 5 qershor 2020.
 23. ^ Evelyn, Kenya (3 qershor 2020). "'I miss him': George Floyd's daughter speaks out for first time". The Guardian (në anglisht). Marrë më 5 qershor 2020. She added Floyd was a good father who wanted his daughter 'to have the best'.
 24. ^ "George Floyd Memorial Service In Minneapolis" (në anglisht). NBC News. 4 qershor 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 25. ^ Ellis, Nicquel Terry; Davis, Tyler J. (28 maj 2020). "George Floyd remembered as 'gentle giant' as family calls his death 'murder'". Milwaukee Journal Sentinel (në anglisht). Marrë më 2 qershor 2020.
 26. ^ "George Floyd's son joins Texas protesters in peaceful demonstration," KTRK-TV, (a local ABC News affiliate), June 1, 2020.
 27. ^ Furber, Matt; Burch, Audra D. S.; Robles, Frances (29 maj 2020). "George Floyd Worked With Officer Charged in His Death". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2020. Marrë më 30 maj 2020.
 28. ^ Complaint – State of Minnesota v. Derek Michael Chauvin Arkivuar 30 maj 2020 tek Wayback Machine, Minnesota District Court, Fourth Judicial District, File No. 27-CR-20-12646. May 29, 2020.
 29. ^ Brooks, Jennifer (28 maj 2020). "George Floyd and the city that killed him". Star Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020. Down the road, people were marching and mourning Floyd, whose irreplaceable life ended after an arrest face-down on the asphalt of E. 38th Street.
 30. ^ Silverman, Hollie (29 maj 2020). "Floyd was "non-responsive" for nearly 3 minutes before officer took knee off his neck, complaint says" (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020. Chauvin had his knee on Floyd's neck for 8 minutes and 46 seconds in total, and 2 minutes and 53 seconds after Floyd was unresponsive, the complaint said.
 31. ^ Mannix, Andy (26 maj 2020). "What we know about Derek Chauvin and Tou Thao, two of the officers caught on tape in the death of George Floyd". Star Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2020. Marrë më 27 maj 2020.
 32. ^ "Officer Charged With George Floyd's Death as Protests Flare". The New York Times (në anglisht). Associated Press. 29 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2020. Marrë më 6 qershor 2020.
 33. ^ "George Floyd death was homicide, says updated medical examiner's report". www.abc.net.au (në anglishte australiane). 1 qershor 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 34. ^ "Hennepin County Press Release on George Floyd's Death" (PDF). Hennepin County (në anglisht). 1 qershor 2020. Marrë më 5 qershor 2020.
 35. ^ Furber, Matt; Burch, Audra D. S.; Robles, Frances (29 maj 2020). "George Floyd Worked With Officer Charged in His Death". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2020. Marrë më 30 maj 2020.
 36. ^ AP (28 maj 2020). "Violent protests rock Minneapolis for 2nd straight night over in-custody death" (në anglisht). KABC-TV. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2020. Marrë më 28 maj 2020.
 37. ^ Jimenez, Omar (28 maj 2020). "As heated protests over George Floyd's death continue, Minnesota governor warns of 'extremely dangerous situation'" (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020.
 38. ^ DeMarche, Edmund (28 maj 2020). "Deadly shooting near George Floyd protest as looting, arson grip Minneapolis" (në anglisht). Fox News Channel. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020. Some protesters skirmished with officers, who fired rubber bullets and tear gas in a repeat of Tuesday night's confrontation
 39. ^ "Mayor makes emotional call for peace after violent protests: "I believe in Minneapolis"" (në anglisht). CBS News. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 40. ^ Ling, Thomas (qershor 2020). "How to watch the George Floyd memorial online and on TV" (në anglisht). Radio Times. Marrë më 6 qershor 2020.
 41. ^ "George Floyd memorial in North Carolina as sheriff's officers escort his body". NBC News (në anglisht). Marrë më 6 qershor 2020.
 42. ^ Nietzel, Michael T. "A University President Challenges Every College In America To Fund A George Floyd Memorial Scholarship". Forbes (në anglisht). Marrë më 4 qershor 2020.
 43. ^ Torres, Ella (4 qershor 2020). "George Floyd memorial updates: Floyd's brother says 'he touched so many people's hearts'". ABC News (në anglisht). Marrë më 4 qershor 2020.
 44. ^ "ASU Establishes George Floyd/Greg Gunn Memorial Scholarship | Alabama State University". www.alasu.edu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 5 qershor 2020.
 45. ^ "Answering the Challenge: Oakwood Establishes George Floyd Scholarship". Oakwood University News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 6 qershor 2020.
 46. ^ Ogle, Nikki. "Missouri State University planning scholarship named after George Floyd". www.ky3.com (në anglisht). Marrë më 6 qershor 2020.
 47. ^ "President Nellis and Vice President Secuban announce George Floyd Memorial Scholarship Fund". www.ohio.edu (në anglisht). Marrë më 6 qershor 2020.
 48. ^ "George Floyd Memorial Scholarship Established at Southeast". news.semo.edu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2020. Marrë më 6 qershor 2020.
 49. ^ "Scholarship created in George Floyd's name". wqad.com (në anglishte amerikane). Marrë më 6 qershor 2020.
 50. ^ "Copper Mountain College announces George Floyd Scholarship Fund". z1077fm.com (në anglishte amerikane). 6 qershor 2020. Marrë më 6 qershor 2020.
 51. ^ "'Black Lives Matter' mural solidarity with family of George Floyd" (në anglisht).
 52. ^ Jonathan Jones (5 qershor 2020). "Ghost, angel, martyr: the brutal brilliance of George Floyd murals from Syria to Belfast" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 5 qershor 2020.
 53. ^ Adam Jeffery, Hannah Miller (5 qershor 2020). "Murals of George Floyd emerge around the world" (në anglisht). CNBC. Marrë më 6 qershor 2020.
 54. ^ Steele, Austin (6 qershor 2020). "George Floyd murals are popping up all over the world". CNN (në anglisht). Marrë më 6 qershor 2020.
 55. ^ https://www.miamiherald.com/news/local/community/miami-dade/article243231636.html