Georgetown (South Carolina)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhorxhtaun
Georgetown
Qytet
noform
Porti i Xhorxhtaunit
Vendndodhja
Xhorxhtaun is located in SHBA
Xhorxhtaun
Xhorxhtaun
Vendodhja e Xhorxhtaunit në SHBA

Koordinatat: 33°22′3″V 79°17′38″P / 33.36750°V 79.29389°P / 33.36750; -79.29389

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Jugut
Qarku Xhorxhtaun
Kryetari i Bashkisë Jack Miller Scoville, Jr.
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.6 km2
Lartësia 4 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 9.163 banorë
Dendësia 492,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 29440, 29442
Prefiksi 843
Koordinatat 33° 22′ 3″ Veri

79° 17′ 38″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofgeorgetownsc.com
Vendodhja e Xhorxhtaunit në Karolinën e Jugut

Georgetown, (shqip: Xhorxhtaun), është qyteti tretë më i vjetër në shtetin amerikan të Karolinës së Jugut dhe qendra e qarkut Xhorxhtaun. Ai ndodhet në gjirin Winyah ku derdhen tre lumenjë Great Pee Dee madhe Pee, Waccamaw, dhe Sampit. Georgetown është porti i dytë më i madh në Karolinën e Jugut, që përpunon mbi 960.000 ton materiale në vit.