Jump to content

Georgi Vëllkoviç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Georgi Vëllkoviç

Georgi Vëllkoviç Çollakov ishte mjek, diplomat dhe politikan konservator bullgar. Ndër kirurgët kryesorë në Perandorinë Osmane, Vëllkoviç u bë një nga drejtuesit e Partisë Konservatore pas Liberalizimit të Bullgarisë në 1878. Gjatë qeverisjes së Stefan Stambolov (1887–1894), ai ishte deputet diplomatik bullgar në Kostandinopojë (Stamboll), ku u vra nga kundërshtarët politikë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Georgi Vëllkovich lindi në qytetin otoman të Adrianopojës në Trakinë Lindore. Babai i tij ishte anëtar i familjes me ndikim dhe të pasur Çollakov nga Koprivshtica. Vëllkoviç filloi arsimin e tij në Plovdiv dhe u diplomua në Akademinë e Mjekësisë Ushtarake në Kostandinopojë në 1857. Pas diplomimit, ai punoi si kirurg dhe si lexues në Akademinë e Mjekësisë Ushtarake në kryeqytetin perandorak. Midis vitit 1860 dhe 1863, Vëllkoviç jetoi në Paris, Francë si një student pasuniversitar i mjekësisë. Më 1865, ai ishte mjek kryesor i Spitalit Qendror të Damaskut . Në 1870–1871, Vëllkoviç drejtoi Spitalin Hajdarpasha në Kostandinopojë dhe nga viti 1872, ai mori gradën kolonel në Ushtrinë Osmane . Më 1875, ai u anëtarësua në Shoqërinë Letrare Bullgare (sot Akademinë Bullgare të Shkencave ) si anëtar i tij i plotë u bë në 1884. [1] [2]

Pas liberalizimit të Bullgarisë në 1878, Georgi Vëllkoviç u bë një figurë me ndikim në politikën bullgare. Në mesin e anëtarëve kryesorë të Partisë Konservatore, Vëllkoviç u zgjodh në parlament në Asamblenë Kushtetuese të 1879, Asambleja e Madhe Kombëtare e 1879 dhe Asambleja e 3-të Kombëtare e 1882-1883. Në 1879, ai u emërua Drejtor i Bujqësisë, Tregtisë dhe Ndërtesave Publike; në 1881, ai ishte në krye të Departamentit të Postave dhe Telegrafëve të Rumelisë Lindore . Gjatë regjimit të Aleksandër të Battenbergut të Prokies (1881-1883) Vëllkoviç ishte Ministër i Punëve të Jashtme dhe Emërtimeve Fetare (1881-1883) dhe Kryetar i Këshillit të Shtetit (1883). [1] [2]

Gjatë Luftës Serbo-Bullgare të 1885, Vëllkoviç ishte përgjegjës për të gjitha spitalet ushtarake Bullgare. Në 1886, ai u emërua drejtor i Spitalit Aleksandrovska . Një vit më vonë, ai u dërgua në Kostandinopojë si deputet diplomatik i Principatës së Bullgarisë në Perandorinë Osmane, një pozicion të cilin e mbajti deri në vdekjen e tij. [2] Në atë kohë, ky ishte pozicioni më i rëndësishëm diplomatik nga një këndvështrim bullgar, pasi Bullgaria ishte akoma de jure një vasale osmane, dhe ajo ishte e rezervuar për politikanë me përvojë. [3] Vëllkoviç ishte ndër krijuesit e politikës aktive diplomatike të Stefan Stambolov që synonte përmirësimin e trajtimit të popullatës së mbetur bullgare në perandori. [1]

Georgi Vëllkoviç u vra në 26 shkurt nga kundërshtarët e qeverisë së Stambolov. [2] Vrasja u krye nga Dimitar Orlovski dhe Drazhev, emigrantë bullgarë rusofilë, të cilët nuk ishin aprovuar nga bashkimi pro-perëndimor dhe anti-rus i Stambolov. Qeveria ruse ishte në dijeni të orvatjes së planifikuar, megjithëse me qëllim nuk njoftoi as zyrtarët osmanë dhe as bullgarët. Më 12 shkurt Orlovski dhe Drazhev, të veshur me kostume karnavalësh, i zunë pritë Vëllkoviç në afërsi të Konsullatës Bullgare në Kostandinopojë gjatë festimeve të karnavaleve të Zagovezni para Kreshmës . Ndërsa Drazhev qëndroi prapa për të mbrojtur atentatorin, Orlovski goditi me thikë Vëllkoviç në stomak. Të dy autorët e krimit arritën të iknin në turmë. [3] Vëllkoviç vdiq nga plaga dy ditë më vonë, dhe u varros në Plovdiv. [1]

Në librin e tij Ndërtuesit e Bullgarisë Moderne, shkrimtari, diplomati dhe politikani Simeon Radev përshkruan Vëllkoviç si : "elegant, i mençur dhe i dashuruar me dëfrim, ai ishte një figurë e përsosur shoqërore; jashtëzakonisht i udhetueshëm, ai ishte i thjeshtë". [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Ташев, Ташо (1999). Министрите на България 1879-1999 (në bullgarisht). София: АИ „Проф. Марин Дринов“ / Изд. на МО. ISBN 978-954-430-603-8 / ISBN 978-954-509-191-9.
  2. ^ a b c d Бакалов, Георги; Милен Куманов (2003). "Вълкович, Георги (Г. В. Чалъков) (1833–14.II.1892)". Електронно издание "История на България" (në bullgarisht). София: Труд, Сирма. ISBN 954528613X.
  3. ^ a b Благов, Крум (2000). "46. Убийството на д-р Вълкович". 50-те най-големи атентата в българската история (në bullgarisht). Репортер. ISBN 954-8102-44-7.
  4. ^ Радев, Симеон. "II. Пълномощията". Строителите на съвременна България (në bullgarisht). Vëll. Том 1: Царуването на кн. Александра 1879-1886 (bot. 2nd).