Gerald Vanenburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gerald Vanenburg
Të dhënat personale
Emri i plotë Gerald Vanenburg
Data e lindjes (1964-03-05) 5 Mars, 1964 (54 vjeç)
Vendi i lindjes Utrecht, Holanda
Pozita ne fushë Mesfushor
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1980-1986 Ajax
1986-1993 PSV Eindhoven
1993-1996 Júbilo Iwata
1997 Utrecht
1997-1998 Cannes
1998-2000 1860 München
Ekipi kombëtar
1982–1992 Flag of the Netherlands.svg Holanda 42 (1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Gerald Vanenburg (lindur më 5 Mars 1964) është një ish-futbollist hollandez.

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Për reprezentacionin hollandez ka luajtur 42 ndeshje.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Flag of the Netherlands.svg Holanda
Vite Ndeshje Gola
1982 4 0
1983 5 1
1984 0 0
1985 0 0
1986 4 0
1987 7 0
1988 10 0
1989 4 0
1990 6 0
1991 1 0
1992 1 0
Gjithsej 42 1

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]