Jump to content

Getoar Selimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Getoar Selimi
LabeliBabaStars

Getoar Selimi, i njohur edhe si GHETTO GEASY ose Geti u lind më 6 Korrik 1982 në Prishtinë, Kosovë. Është një rap artist shqiptar nga Kosova.

Getoari filloi të merrej me muzikë që në vitin 1994 ku filloi t'i inçizonte këngët e tij të para. Ai bëri një këngë me Anita Vukpalaj te quajtur "Rap Adhuroj". Në vitin 1996 Getoari bashkëpunoi me Jeton Topushen dhe Besa Gashin. Me këtë rast grupi mori emrin e tre tingujve "Tingulli 3". Pas një kohe tejet të shkurtër, pas dy këngëve të realizuara arrin deri në ndërprerjen e bashkëpunimit. Pas kësaj në grupin "TINGULLI 3" hyri Agon Sylejmani (Agon Amiga) i lindur në Prishtinë më 28 korik të vitit 1982, Getoari vendosi të vazhdojë t'a mbajë emrin "Tingulli 3". Pas dy vitesh lindi idea që të formohej një rep klan. Kjo ide u realizua dhe u formua klani i quajtur "Kosova Outlawz Clan". Me këtë rast "TINGULLI TRENT" bëri bashkpunime me shumë kengtarë/grupe të njohura si "Etno Engjujt", "Hilja e jetës", "Ritmi i Rrugës" etj. Por pas këtyre këngëve pati mosmarrveshje mes grupeve dhe ky bashkëpunim u ndërpre.

Getoari dhe Agoni vazhduan karrieren e tyre. Geti në vitin 2010 i erdhi idea qe te formonin një Label të quajtur "BABA STARS". Në këtë Label janë: "TINGULLI TRENT", "Skivi", "Majk", "Onat", "Cozman" dhe një numër shumë i madh i DJ. Disa nga Sukseset e Tingulli Trent kanë bërë një revulucion në muzikën shqipe si dhe kanë thyer shumë rekorde në Shqipëri dhe Kosovë. Disa prej atyre janë këto: Albumi i parë "PRISHTINA FUCKIN CITY" ishte Albumi i parë Hip Hop \Rap shqip që kishte thyer shumë tabu duke u nisur nga shprehjet eksplicite në këngë ose publikisht dhe duke u shijur në mijëra kopje në të gjitha trojet shqipfolëse.

Albumi i dytë "AL BOOMi i 2TE" u titullua kështu pikërisht sepse pritej të ishtë një BOOM ashtu edhe doli duke pasur parasysh hitin e pa krahasueshëm të asaj kohë "Llokum me ara" pastaj "Kishe unë Bukuroshe" etj.

Albumi i tretë "I 3NT" ishte moment i rëndësishem për vetë grupin si edhe për adhuruesit këtij grupi ata sollën një album shumë profesional me shumë hite ne të psh.. "Bal 3D" pastaj "Muzika jonë" (bashkpunim me Nora Istrefin) këngë edhe ku shpertheu si këngëtare Nora pastaj "Mustafa" "Vesa" etj.

Albumi i katërt "BABES" është Albumi që secili njëri mund t'a gjejë vetën nën tingujt e këtij albumi secila këngë pothuajse u shendrua në një mega hit rekordet u thyen që nga kënga "Dridhe" (bashkëpunim me Çiljetën) që doli si single pak kohë para albumit duke vazhduar me "Te 2" (bashkëpunim me Elvana Gjatën) këngë edhe ku shpertheu si këngëtare Elvana Gjata pastaj "little mommy" (bashkpunim me Stine), 100% trent, Babes, Po shihet ashiqare (bashkpunim me infinit) etj.

Albumi i pestë "PIKA PER VESH" ishte albumi më së paku këngë mbrenda por që tani me nuk diksutohej per suksesin dhe profesionizmin e grupit që vërehet qysh nga emri dhe Fama ku qysh në fillim mbrënda një javë janë shitur 8000 kopje dhe që vazdhdon e shitet akoma me hitet si "Kalle sonte", "Me merr" (bashkëpunim me Soni Malajn), "A po don kesh" (bashkpunim me Dj Blunt) etj. Albumi i gjashte "MA I MADHI N'VEN" nga titulli ose emertimi i këtij albumi tregon pushtetin e këtij grupi tani e sa vite në majë të suksesit. Ketu kemi hitet si "Ma i madhi n'ven", "Asnihere", "Ani Syn" (bashkëpunim me Flori) e deri te "I Kom"(bashkpunim me Ermal Fejzullahun). Kënga "I Kom" me Ermal Fejzullahun ka më shumë se 11 milionë klikime në YouTube. Kështu në vitin 2012 Getoari me anëtarët e tjerë të Babastars realizuan këngën hit të quajtur "HIGH" ku i thyen të gjitha tabutë. Në vitin 2013 u bë hit kënga "PO T'SHOH PERMAS" e shkruar nga Getoar Selimi, gjithashtu Getoar Selimi i beri edhe një këngë Tunes me titullin "FENIX" që po t'a krahasojmë periudhën prej 2000 deri në 2013 nuk kishe asnjë këngë me më shumë klikme sa kjo. Kenga e fundit e publikuar nga Getoari është bashkëpunimi me Flori Mumajesin dhe Brunon "Dashni Pa Raki". [nevojitet citimi]