Getoar Selimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Getoar Selimi
Ghetto Geasy Personal Picture.jpg

Informacione
EmriGetoar Selimi
Pseudonim(e)Ghetto Geasy
Lindja3 korrik 1982
PrejardhjaFlag of Kosovo.svg Prishtinë, Kosovë
ZhanriRap , Hip Hop
Profesion(e)Rapper CEO of BABASTARS
LabelBabaStars Seli
Vite aktiv1999
Bashkëpunim(e) meSoni Malaj, Elvana Gjata, Çiljeta Xhilaga, Adelina Ismaili, Dafina Zeqiri, Altuna Sejdiu, Flori Mumajesi, Besnik Canolli (2po2), Genta Ismajli, Besnik Qaka (NRG Band), Luana Vjollca etj...


Getoar Selimi, i njohur edhe si GHETTO GEASY, Geti ,u lind më 3 korrik 1982 në Prishtinë, Kosovë. Është një rap artist shqiptar nga Kosova. Getoari filloi te merrej me muzik qysh heret ne vitin 1994 ku filloi ti inqizonte kenget e tij te para. Ku e beri nje kenge me Anita Vukpalaj te quajtur "Rap Adhuroj". Ne vitin 1996 Getoari bashkëpunoi me Jeton Topushen dhe Besa Gashin me ç'rast grupi mori emrin e tre tingujve "Tingulli 3". Mirëpo pas një kohe tejet të shkurtër, pas dy këngëve të realizuara arrin deri në ndërprerjen e bashkëpunimit. Pas kësaj në grupin "TINGULLI 3" hyri Agon Sylejmani (Agon Amiga) i lindur në Prishtin më 28 korik te vitit 1982, Getoari vendosi të vazhdojë ta mbaj emrin "Tingulli 3". Pas dy vitesh lindi idea që të formohej një rep klan. Kjo ide edhe u realizua dhe u formua klani i quajtur "Kosova Outlawz Clan". Me qrast "TINGULLI TRENT" beri bashkpunime me shumë kengtarë/grupe te njohura si "Etno Engjujt", "Hilja e jetes", "Ritmi i Ruges" etj. Por pas ketyre kengeve pati mosmarrveshje mes grupeve dhe ky bashkëpunim u ndërpre. Geti dhe Agoni vazhduan karrjeren e tyre. Geti ne vitin 2010 i erdhi idea qe te formonin nje Label te quajtur "BABA STARS". Ne kete Label janë: "TINGULLI TRENT", "Skivi", "Majk", "Onat", "Cozman" dhe nje numer shum i madh i DJ. Disa nga Sukseset e Tingulli Trent kane bere nje revulucion ne muziken shqipe si dhe kane thyer shum Rekorde ne Shqipëri dhe Kosove. Disa prej atyre jane keto: Albumi i pare "PRISHTINA FUCKIN CITY" ishte Albumi i pare Hip Hop \Rap shqip qe kishte thyer shume tabu duke u nisur nga shprehjet eksplicite ne keng ose publikisht dhe duke u shtiur ne mijera kopje ne t'gjitha trojet shqip folese, Albumi dyte "AL BOOMi i 2TE" u titullua keshtu pikrisht sepse pritej te ishte nje BOOM ashtu edhe doli duke pasur parasysh hitin e pa krahasueshem te asaj kohe "LLokum me ara" pastaj "Kishe une Bukuroshe" etj. Albumi i trete "I 3NT" ishte moment i rendesishem per vet grupin si edhe per adhuruesit ketije grupi ata sollen nje album shume profesional me shume hite ne te psh.. "Bal 3D" pastaj "Muzika jone" (bashkpunim me Nora Istrefi) keng edhe ku shpertheu si kengetare Nora pastaj "Mustafa" "Vesa" etj. Albumi i katert "BABES" eshte Albumi qe secili njeri mund ta gjej veten nen tingujt e ketije albumi secila kenge pothuajse u shendrua ne nje mega hit rekordet u thyen qe nga kenga "Dridhe" (bashkpunim me chiljeten) qe doli si single pak kohe para Albumit duke vazhduar me "Te 2" (bashkpunim me Elvana Gjata) keng edhe ku shpertheu si kengetare Elvana Gjata pastaj "little mommy" (bashkpunim me Stine), 100% trent, Babes, Po shihet ashiqare (bashkpunim me infinit) etj. Albumi i peste "PIKA PER VESH" ishte albumi me me se paku keng mbrenda por qe tani me nuk diksutohej per suksesin dhe profesionizmin e grupit qe verehet qysh nga emri dhe Fama ku qysh ne start mbrenda nje Jave jane shitur 8000 kopje dhe qe vazdhdon e shitet akoma me hitet si "Kalle sonte", "Me merr" (bashkpunim me Soni Malaj), "A po don kesh" (bashkpunim me Dj Blunt) etj. Albumi i gjashte "MA I MADHI N'VEN" nga titulli ose emertimi i ketije albumi tregon pushtetin e ketije grupi tash e sa vite ne maje te suksesit. ketu kemi hitet si "Ma i madhi n'ven", "Asnihere", "Ani Syn" (bashkpunim me Flori) e deri te "I Kom"(bashkpunim me Ermal Fejzullahu). Kenga "I Kom" me Ermal Fejzullahun ka me shume se 11 miljon klikime ne YouTube. Keshtu ne vitin 2012 Geti me antaret e tjer te babastars realizuan kengen hit te quajtur "HIGH" ku i thyen te gjitha tabut. E ne vitin 2013 u bo hit muzika "PO T'SHOH PERMAS" e shkruar nga Getoar Selimi, gjithashtu Getoar Selimi i beri edhe nje keng Tunes me titullin "FENIX" qe po ta krahasojm periudhen prej 2000 deri ne 2013 nuk kishe asnje keng me shum klikme sa kjo. Kenga e fundit e publikuar nga Geti eshte bashkepunimi me Flori Mumajesin dhe Brunon "Dashni Pa Raki" Ghetto Geasy vazhdon te mbetet nje nder reperet me te mire ne trojet shqipetare.