Jump to content

Jorgo Alkaios

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Giorgos Alkaios)
Giorgos Alkaios
Γιώργος Αλκαίος
Emri i lindjesGiorgos Vasiliu
Gjithashtu njohur siGiorgos Alkeos
Lindi (1971-12-24) 24 dhjetor 1971 (52 vjeç)
Origjina Athinë, Greqi
ZhanretPop, Modern Laika
Këngëtarë
Vitet aktik1989-Fillim
LabeliBMG Greece, Sony Music Greece, Alpha Records, Virus Music, Friends Music Factory
WebsiteFaqja Zyrtare

Giorgos Alkaios (Γιώργος Αλκαίος) është një këngëtarë nga Greqia

Alkaios u lind më 24 dhjetor, 1971AthinëGreqisë. Ai u lind nga një prind Grek dhe një prind portugez, me emër Giogros Alkeos. Pas lindjes Alkaios u shpërngul në Boston, ShBA. Ai jetoi atje deri në moshën 3 vjecare.[1] Pasi ai nuk mundi të jetoj me prindërit ai kur u kthye në Greqi, u rrit nga e gjyshja Anna, ku e ndihmoi atë gjer në moshën 9-vjecare, dhe që atëherë Alkaios ka gjetur punë. Kur filloi karierën muzikore në vitet 80-ta si emër të skenës Alkaios e ndërroi me Giorgos Alkaios, duke e bërë emër Grek tipikal.

 • 1992: Ti Ti
 • 1992: Me ligo trak
 • 1993: Koita me
 • 1994: Den peirazei
 • 1995: Anef logou (Gold - 30,000)
 • 1996: Entos Eaftou (Platinum - 60,000)
 • 1997: En Psychro (Platinum - 50,000)
 • 1998: Ichi siopis (Platinum - 50,000)
 • 1999: The remix EP
 • 1999: Ta dika mou tragoudia (the best of 92-99)
 • 1999: Sirmatoplegma (Gold - 25,000)
 • 2000: Pro ton pylon
 • 2001: Oxygono
 • 2002: Karma
 • 2002: Ta tragoudia mou (the best)
 • 2003: Kommatia psychis
 • 2004: Aithousa Anamonis/Special edition
 • 2005: Live tour
 • 2006: Nihtes apo fos
 • 2007: Eleftheros
 • 2008: To Diko Mas Paramithi

Giorgos Alkaios u kandidua në kombëtaren e madhe të Greqisë në Eurosong, dhe ai e fitoi këtë event. Alkaios di riprezantojë GreqinëEurosong 2010 pikërisht në Oslo!. Kënga e tij quhet "OPA" dhe do performohet me grupin Friends.[2][3]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja Zyrtare

 1. ^ "Alkaios Biografia". Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2010. Marrë më 17 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Giorgos dhe Friends do jenë pjesmarrë në Oslo!
 3. ^ Greqia dërgon Giorgos dhe Friends në Oslo!