Jump to content

Girones

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gironès)
Gironès
Location of Gironès
Popullsia
 • Gjithsej175.148
Emri i banorëveGironí

Gironès është komarka (qark) në provincën Girona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 175148 banorë (2008), dhe një sipërfaqe prej 575.5 km2.

Komuna Popullsia
(2014)[1]
Sipërfaqja
km2[1]
Aiguaviva 783 13.9
Bescanó 4,874 35.9
Bordils 1,690 7.3
Campllong 515 8.6
Canet d'Adri 644 44.4
Cassà de la Selva 9,922 45.2
Celrà 5,053 19.5
Cervià de Ter 934 9.9
Flaçà 1,041 6.5
Fornells de la Selva 2,479 11.9
Girona 97,227 39.1
Juià 340 8.4
Llagostera 8,198 76.4
Llambilles 738 14.6
Madremanya 283 13.7
Medinyà 852 7.7
Quart 3,441 38.1
Salt 30,103 6.6
Sant Andreu Salou 155 6.0
Sant Gregori 3,464 49.2
Sant Joan de Mollet 509 3.2
Sant Jordi Desvalls 708 11.7
Sant Julià de Ramis 2,582[2] 11.1[2]
Sant Martí de Llémena 626 43.1
Sant Martí Vell 242 17.5
Sarrià de Ter 4,937 4.2
Vilablareix 2,529 6.2
Viladasens 216 15.7
• Total: 28 185,085 575.6
  1. ^ a b "El municipi en xifres". Institut d'Estadística de Catalunya. Marrë më 2015-05-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Adjusted following loss of Medinyà in 2015

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]