Giuseppe Meazza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Giuseppe Meazza
Giuseppe Meazza 1935.jpg
Personal information
Date of birth23 gusht 1910
Place of birthMilan, Itali
Date of death21 gusht 1979
Place of deathLissone, Itali
Height1,69 m (5 ft 6+12 in)
Position(s)Qëndër–Sulmues
Sulmues i brendshëm
Senior career*
YearsTeamApps(Gls)
1927–1940Internazionale348(241)
1940–1942Milan37(9)
1942–1943Juventus27(10)
1944Varese20(7)
1945–1946Atalanta14(2)
1946–1947Internazionale17(2)
National team
1930–1939Italia53(33)
Teams managed
1946Atalanta
1946–1948Internazionale
1948–1949Beşiktaş
1949–1951Pro Patria
1952–1953Italia
1955–1956Internazionale
1957Internazionale
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Giuseppe "Peppino" Meazza (Italishit [d͡ʒuˈzɛppe meˈatt͡sa]; 23 gusht 191021 gusht 1979), njohur gjithashtu si il Balilla, ka qënë një futbollist italian i cili ka luajtur kryesissht me skuadrën italiane Inter gjatë viteve 30', duke shënuar 242 gola në 365 ndeshje me klubin. Ai udhëhoqi Italinë në fitimin e dy Kupave të Botës1934 dhe 1938, duke fituar Çmimin Topi i Artë në 1934.[1] Ai është konsideruar të jetë lojtari më i mirë i gjeneratës së tij, dhe një nga më të mirët e të gjitha kohërave. Ai është renditur si lojtari i katërt më i mirë në historinë e Kupës së Botës.[2]

"Unë gjithashtu kam parë Pelén duke luajtur. Ai nuk e fitoi dot stili elegant e të luajturit të Meazzas. Një ditë, në Arena, unë jam dëshmitarë pasi e pashë atë të bënte diçka të çuditshme: ai e ndaloi topin me rrofeshatë, duke u ngritur dy metra nga toka. Pastaj ai u ul me topin në këmbët e tij, dribloi një mbrojtës të habur, dhe më pas shënoi Gol me një nga gjuajtjet e tij, e fortë dhe e saktë deri në milimetër.".

Luigi Veronelli

Jeta e hershme dhe dhuntitë teknike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai e filloi karrierën e tij si sulmues, por me stilin dhe aftësitë e treguara u bë edhe një mesfushor i vlerësuar, duke luajtur në më shumë se gjysmën e karrierës së tij si sulmues i brëndëshëm. Ai ishte një udhëheqës i madhë me gjuajtje dhe aftësi tribluese fantastike, me pasime të shkëlqyera pavarësisht gjatësisë së tij të shkurtër dhe aftësia e tij në gjuajtjet me kokë.

Pseudonimi i tij, "il Balilla", i'u dha atij në 1927 nga urdhëri i shokut të tij të skuadrës Leopoldo Conti, i cili mendonte se "Pep", i cili në atë kohë ishte vetëm 17 vjeç u bashkua me skuadrën e parë, ishte shumë i ri për t'u bashkuar me skuadrën e parë. Meazza më pas u surprizua nga trajneri Árpád Weisz i cili i dha atij debutimin me Interin në vendin e tij të lindjes. "Tani ne do të marrin lojtarë nga adademia", tha Weisz me shaka. Meazza shënoi dy Gola në debutimin e tij kundër Milanese Unione Sportiva në fitoren 6–2 në Coppa Volta në Como.[3] Gazzetta dello Sport një ditë pas debutimit të talentit Meazza në kampionatin italian në 1927, e vlersoi lojën e tij dhe e përshkroi atë si "inteligjent dhe të shpejtë".

Meazza lindi në Porta Vittoria, Milan. Ai humbi babain e tij në 1917 gjatë luftimit tragjik në Luftën e parë Botërore kur ai ishte vetëm 7 vjeç. I riu Giuseppe u rrit me mamanë e tij, Ersilia e cila vinte nga Mediglia, djali e ndihmonte atë në një dyqan.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fakte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Botërori 1934: Triumfon Italia, Meaca ylli i turneut". Panorama Sport. 22 maj 2014. Marrë më 22 maj 2020.
  2. ^ "The ten greatest World Cup players No 4 Giuseppe Meazza Italy" [Dhjetë lojtarët më të mëdhenjë të Kupës së Botës Nr 4 Giuseppe Meazza Itali] (në anglisht). Londër: The Times. Marrë më 22 mars 2010.
  3. ^ "Giuseppe Meazza" (në italisht). Calcio Sport. Marrë më 27 nëntor 2008.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.