Giusy Ferreri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Giusy Ferreri (2009)

Giusy Ferreri ka lindur më 17 prill 1979Palermo, Italia. Emri i vërtetë është Giuseppa Gaetana Ferreri. Eshtë një këngëtare italiane e shfaqur në vitin 2008.

2008 Giusy merr pjësë një edicionin e parë italian të talenteve X Factor, ku ajo doli e dyta. Ajo krahasohet me këngëtaret si Sarah Vaughan, Bessie Smith dhe Amy Winehouse për zërin e saj të vecantë.

Fillesat e para i ka që në 2005 me këngën Il Party, por nuk u bë e famshme. Suksesi i saj fillon në qershor 2008 ku SonyBMG Italy bëri bashkëpunimin me Giusy Ferreri, ku përfshiu këngën e saj të parë Non Ti Scordar Mai Di Me (shkruajtur nga kengetari italian Tiziano Ferro) dhe 5 kenge klasike te viteve '60s-'70. Kjo kenge u be direkte hit dhe ishte numri 1 ne hit parade italian per 15 jave rresht. Ajo shiti menjehere 300.000 kopje.

Pastaj ne tetor 2008 kenga Novembre, u shkeput nga albumi i saj i pare Gaetana, dhe pati nje sukses te madh. Albumi u realizua ne 14 nëntor 2008, ne bashkepunim me Linda Perry dhe Tiziano Ferro. U be numer 1 ne Itali dhe shume e degjuar duke shitur menjehere 80,000 kopje që në javën e parë. Gjithsej albumi u shit me 500,000 kopje vetem në Itali.

Kënga e tretë e saj "Stai Fermo Lì", u publikua me 8 janar 2009.

Në fillim të 2009, ajo do të bëj një turne në Francë dhe Spanjë, ndersa ne veren e 2009 do te vazhdoj ne Gjermani, Austri, Belgjikë, Suedi, Hollanda dhe Amerika Latine. Me 23 qershor 2009 ajo vjen për të kënduar bashkë me Gabriella Cilmi dhe grupin ReamonnTiranë.


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.