Givenchy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Givenchy (SHBA: /ɡˈvɪntʃi, ˌ ʒiːvɒ̃ˈʃiː/, Frëngjisht: [ʒivɑ̃ʃi]) është një shtëpi franceze luksoze dhe parfumi. Ajo pret markën e haute couture dhe veshje të gatshme për t'u veshur, aksesorë, parfume dhe kozmetikë të Parfumeve Givenchy. Shtëpia e Givenchy u themelua në vitin 1952 nga dizajneri Hubert de Givenchy dhe është anëtare e Chambre Syndicale de la Haute Couture et du Prêt-à-Porter. Ajo zotërohet aktualisht nga konglomerati luksoz LVMH.

Nga 2 maji 2017 deri më 10 prill 2020, drejtori artistik i saj ishte Clare Waight Keller, gruaja e parë që mbajti këtë pozicion.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1Historia
  • 1.1Formimi dhe vitet e para
  • 1.2: Balenciaga dhe Givenchy
  • 1.3 Zgjerim
  • 1.4 Nisja e Hubert de Givenchy
  • 1.5 Marrë më 2005-2017. ^ Riccardo Tisci
  • 1.6, Clare Waight Keller
  • 1.72020-I pranishëm, Methju Uilliams
 • 2 Ikonat dhe kinemaja
shtepia e givencit

Formimi dhe vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1952, Hubert de Givenchy themeloi shtëpinë e tij luksoze dhe nisi një koleksion të ri Les Séparables me disa funde pluskues dhe blouses të fryrë të bëra nga pambuku i papërpunuar.

Givenchy arriti duartrokitje kritike me revistën Vogue duke vlerësuar "koleksionin e tij të parë të mrekullueshëm" . Koleksioni përfshinte Bettina Blouse një këmishë të bardhë të quajtur në nder të Bettina Graziani, e cila pastaj u pikturua në një nga veprat e René Gruau.

Revista New York Times botoi një artikull me titull "A Star Is Born" dhe 'Album du Figaro shkroi gjithashtu një artikull ku thuhej se "Në një natë, Hubert de Givenchy u bë një nga fëmijët më të famshëm të modës me koleksionin e tij të parë."

Modele të tilla si Suzy Parker dhe Dorian Leigh u bënë muza të shtëpisë.

Në aspektin e inovacionit, ai përdori 'këmisha', një pambuk i papërpunuar i ngjashëm me letrën model, për të krijuar koleksionet e tij chic dhe rastësore.

Në vitin 1954, Hubert de Givenchy paraqiti fustanin e parë të këmishës (i cili më vonë evoluoi në një fustan thesi në vitin 1957). Ai ishte dizajneri i parë i modës së lartë që krijoi një linjë luksoze të rrobave të gatshme për t'u veshur, të quajtur "Givenchy Université", e cila u prodhua në Paris duke përdorur makineri të importuara nga Shtetet e Bashkuara.

Balenciaga dhe Givenchy

Givenchy fustan të shkurtër dhe kapele veshur nga Audrey Hepburn në vitin 1961 film Mëngjesi në Tiffany's

Në vitin 1956, të dy Cristóbal Balenciaga dhe Hubert de Givenchy paraqitën koleksionin e tyre në Nju Jork gjatë një gala bamirësie në ndihmë të spitalit amerikan në Paris.

Zgjerim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1969, Hubert de Givenchy lansoi linjën e tij të modës për burrat, "Gentleman Givenchy". Dyqani u hap në nëntor në Avenue George V.

Me këshillën e Cristóbal Balenciaga, Givenchy zhvilloi licensat e tij në vitet 1970, në mënyrë që të mbronte koleksionet e Haute Couture.

Gjatë kësaj periudhe, Shtëpia e Givenchy diversifikuar aktivitetet e saj për të krijuar këpucë, bizhuteri, kravata, tavoline, tapiceri dhe kimono. Hubert de Givenchy u zgjodh për të projektuar brendësinë e hoteleve Hilton në të gjithë botën, dhe madje edhe një makinë (Continental Mark V).

Dimër 1990 fustan mbrëmje nga Givenchy

Hubert de Givenchy u zgjodh personaliteti i vitit 1979 dhe njeriu më elegant i vitit nga Revista Më e Mirë.

Në vitin 1982, një retrospektivë e kryesuar nga Audrey Hepburn u organizua nga Instituti i Teknologjisë së Modës i Nju Jorkut.

Vitin pasues Hubert de Givenchy u emërua " Chevalier de la Légion d'Honneur " dhe në vitin 1985, Jacques Lang, ministri francez i Kulturës, i dha Oskarin kushtuar artit të elegancës gjatë një festimi në Opera në Paris.

Nisja e Hubert de Givenchy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1988 fustan i mbrëmjes nga Givenchy

Në vitin 1988, Givenchy u bashkua me LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.

Hubert de Givenchy u largua nga kompania në vitin 1995. [Citimi i nevojshëm] Ai u pasua nga një shumëllojshmëri e krijuesve të rinj britanikë duke përfshirë John Galliano, Alexander McQueen dhe Julien MacDonald.

Riccardo Tisci[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frenat për të dy koleksionet iu kaluan Riccardo Tisci në vitin 2005 kur ai u emërua drejtor artistik i veshjeve të grave. Riccardo Tisci i ka propozuar Shtëpisë stilin dhe ndikimet e tij. Duke ndryshuar kodet e shtëpisë, Riccardo Tisci shton një prekje të errët dhe sensuale romantizmi.

Philippe Fortunato, ish shefi operativ i LVMH Moet Hennessy Vuitton SA – Kinë, është shefi aktual operativ në Givenchy.

Dizajnet Givenchy janë veshur nga një numër të famshëm në raste të tapetit të kuq, duke përfshirë Rooney Mara në çmimet e Akademisë 2012. Gjithashtu përgjegjëse për punën me Madonna dizajnimin e kostumeve të saj për turneun e saj Sticky & Sweet si dhe 2012 Super Bowl Halftime Show.

Në vitin 2016, Tisci filloi një bashkëpunim të veshjeve sportive me Nike të quajtur NikeLab x RT: Training Redefined drejtuar atletëve olimpikë për Olimpiadën Verore 2016 si përdorues të palestrës së përditshme.

Në shkurt 2017, Riccardo Tisci njoftoi se do të largohej nga Givenchy, pas dymbëdhjetë vitesh pune si Drejtor Kreativ i markave.

2017-2020, Clare Waight Keller[edit][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtëpia e Givenchy njoftoi emërimin e Clare Waight Keller si Drejtor Artistik, në 2 maj 2017. Waight Keller mori përsipër të gjitha përgjegjësitë krijuese, duke përfshirë koleksionet e gati-veshjeve dhe aksesorëve të grave dhe burrave, si dhe Haute Couture.  Meghan Markle kishte veshur një fustan nga Claire Waight Keller në dasmën e saj me Princin Harry më 19 maj 2018.

Pas konkurimit me sukses të tre shfaqjeve të kombinuara rresht nën ndihmën e Keller, marka njoftoi të sjellë kalendarin e koleksionit të veshjeve të meshkujve për sezonin vjeshtë-dimër 2019.

2020-Present, Matthew Williams[edit][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor të vitit 2020, Givenchy njoftoi punësimin e Matthew Williams, një stilist dhe dizajner i njohur më së shumti për bashkë-themelimin e markës me ndikim të veshjeve të rrugës 1017 ALYX 9SM. Williams ka sjellë një estetikë edgier për Givenchy, dhe puna e tij është parë shpesh në njerëz të famshëm si Kendall Jenner dhe Bella Hadid.  Reagimi komercial dhe kritik ndaj punës së tij në Givenchy ka qenë i përzier, me Carine Roitfeld duke thënë se ajo nuk mund të identifikojë gruan Givenchy; "nuk është NJË ADN e fortë."

Ikonat dhe kinemaja[redakto][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Audrey Hepburn[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: Moda e Audrey Hepburn

Në vitin 1953, Audrey Hepburn dhe Hubert de Givenchy u takuan nga ndërmjetësi i Gladys de Segonzac në një mënyrë për të krijuar kostumet e saj për Sabrina nga Billy Wilder. Ndërsa Gladys de Segonzac kishte organizuar takimin me 'Miss Hepburn', stilisti mendoi se do të merrte Katharine Hepburn. Veshur me një privateer rozë dhe të bardhë gingham, një bluzë dhe një kapele gondolier, aktorja britanike mori disa prototipe të koleksionit të ardhshëm. Audrey Hepburn vendosi të veshë rroba Givenchy në ekran dhe jashtë saj, si në Sabrina (1954), Love in the Afternoon (1957), Funny Face (1957), Breakfast at Tiffany's (1961), Charade (1963), Paris When It Sizzles (1963), How to Steal a Million (1965) dhe Bloodline (1979).

Të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Givenchy tërhoqi shumë të famshëm të tjerë, duke përfshirë edhe Lauren Bacall, Babe Paley, Michael Norman, Greta Garbo, Elizabeth Taylor, Marlène Dietrich, Jacqueline Kennedy-Onassis, Beyoncé Knowles, Princess Grace of Monaco, Michèle Bennett, dhe madje edhe Wallis Simpson Për të cilin ai krijoi disa çanta të veçanta veshjeje për të mbajtur urdhërat e dukeshës që të mos shihen nga klientët e tjerë. Koleksioni i veshjes (veshje, pallto, parfum, etj.) i mobiluar për Simpson do të bëhej më vonë i njohur si 'Wallis blu'.

Sot, Givenchy vishet shumë yje të Hollivudit, duke përfshirë Cate Blanchett, Emma Stone, Lady Gaga, Julianne Moore, Julia Roberts, Rooney Mara, dhe të tjerë.  Në maj 2019, Givenchy konfirmoi se këngëtarja Ariana Grande do të jetë fytyra e re e fushatës së saj të Vjeshtës dhe Dimrit që u zbulua atë korrik.  Më 10 shkurt 2021, K-pop grupi Aespa u bë ambasadorë global për Givenchy. Kjo i bëri ata artistët e parë K-pop zgjedhur si të tillë nga shtëpia franceze e modës.

Shikoni dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]