Giverny

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Giverny
Komunë
noform
Pamje nga Giverny
Vendndodhja
Giverny is located in Franca
Giverny
Giverny
49°01′31″V 1°58′09″L / 49.0253°V 1.9693°L / 49.0253; 1.9693Koordinatat: 49°01′31″V 1°58′09″L / 49.0253°V 1.9693°L / 49.0253; 1.9693
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandia
Departamenti Eure
Qarku Arrondissement Les Andelys
Kantoni Vernon
Kryetari Claude Landais
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.46 km2
Lartësia Min. 10 m
Max. 139 m (m.n.d.)
Popullsia 509 banorë
Dendësia 79 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 27620
INSEE 27285


Giverny është komunëdepartamentin Eure në veri të Francës. Ndodhet në lumin Sena ku lumi Epte dhe Sena takohen me njëri-tjetrin.

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia në vite
Viti Pop. ±%
1975 509 —    
1990 548 +7.7%
1999 544 −0.7%
2006 508 −6.6%
2007 506 −0.4%
2012 501 −1.0%
2015 509 +1.6%