Gjatë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjati
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Gjirokastrës
Rrethi: Rrethi i Gjirokastrës
Komuna: Komuna Lunxhër
Popullsia:
 • dendësia
280 Banore banorë
250 Banore ban/km²
Targat e automjeteve: GJ
Lartësia mbidetare: 600 metra mbi nivelin e detit m.n.d.
Përdorimi i stampës

Gjata është një fshatkomunën Lunxhërrrethin e GjirokastrësShqipërisë.

Fshati mendohet te jete krijuar ne shekullin 16.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Fshati Gjat i qu ajtur ne kohet e Lashta Gorjatet , permendet qysh ne vitin 1075 kur Peshkopi i Drinopolisit mori ne Juridiksion fshatrat e lugines se Drinos ku permendet edhe Gorjateti me Tete (8) mullinj dhe dhjete (10) cifte qesh.