Gjavola Varosh

Coordinates: 42°59′33″N 21°24′26″E / 42.99250°N 21.40722°E / 42.99250; 21.40722
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjavola Varosh
VendndodhjaToplicë, Serbi
42°59′33″N 21°24′26″E / 42.99250°N 21.40722°E / 42.99250; 21.40722
Sipërfaqja0.67 km2
Faqja e internetitwww.djavoljavaros.com

Đavolja varoš (serbisht: Ђавоља варош, që do të thotë "Qyteti i Djallit") është një formacion karakteristik shkëmbi, i vendosur në jugSerbisëmalin Radan në territorin e fshatit Gjakë në komunën Kurshumlia.

Gjeologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Đavolja Varoš përmban 202 formacione ekzotike të përshkruara si piramida të tokës ose "kulla", siç u referohen vendasit. Ata janë 2 deri 15 metra të gjatë dhe 4 deri në 6 metra të gjerë në bazë. Këto formacione u krijuan nga erozioni i fortë i tokës që ishte skenë e një aktiviteti intensiv vullkanik miliona vjet më parë. Shumica e kullave kanë "kapele" ose "koka" të andesitit, të cilat i mbrojnë ata nga erozioni i mëtejshëm.[1] Historia e paqëndrueshme vullkanike la shenja në shkëmbinjtë shumëngjyrësh në rrethinat e kullave. Sidoqoftë, Đavolja Varoš në formën e saj moderne është një veçori relativisht e re. Ndërsa banorët e rajonit përreth po prisnin pyjet, ata mundësuan që reshjet të gërryenin shkëmbinjtë. Zona nën kullat quhet hon djalli (Paklena jaruga) dhe terreni përreth është një vend i boshte minave nga mesjetarja Nemanjić Serbia.

Një burim natyral i ujit është i vendosur nën formacionet dhe ka një përqendrim të lartë mineral. Ekzistojnë dy burime: Đavolja voda (Uji i Djallit), me ujë jashtëzakonisht acidik (pH 1.5) dhe përqendrim të lartë mineral (15 g/l ujë), dhe Crveno vrelo (Pusi i Kuq).[2] Ujërat jashtëzakonisht të mprehtë të pranverës u ekzaminuan për herë të parë më 1905 nga Aleksandar Zega, themeluesi i Shoqërisë Kimike Serbe.

Mbrojtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formacionet u ekzaminuan dhe u përshkruan shkencërisht më 1955 nga Tomislav Rakićević. Që nga viti 1959, Đavolja Varoš është mbrojtur nga shteti dhe një vendim i QeverisëSerbisë më 1995 e shpalli atë një monument të madh natyror që i nënshtrohet mbrojtjes së kategorisë një.[2] Vizitohet nga 50,000 turistë çdo vit.

Đavolja Varoš ishte kandidat në fushatën "Shtatë mrekullitë e reja të natyrës".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Djavolja Varos (Devil's Town) Natural Landmark, UNESCO World Heritage
  2. ^ a b About Devil's Town, Official website