Gjenerali i ushtrisë së vdekur (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjenerali i ushtrisë së vdekur (film)
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Gjenerali i ushtrisë së vdekur (film)
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1975
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 154'
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Vladimir Prifti
Skenari Piro Mani Qenan Toro
Autori Ismail Kadare
Muzika e filmit Limos Dizdari
Kameramani Stefan Gajo
Prodhuesi i filmit: RTSH
Aktorë kryesorë
Sandër Prosi
Pjetër Gjoka
Prokop Mima
Violeta Manushi
Aktorët tjerë
Ilia Shyti
Janaq Mici


Ghjenerali i ushtrisë së vdekur film televiziv shqiptar. Prodhim i RTSH në vitin 1975, bazuar në romanin e Ismail Kadare me të njëjtin titull. regjizor Vladimir Prifti, skenar Piro Mani dhe Qenan Toro.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarjet zhvillohen në shqipëri ku një gjeneral ushtarak italian bashkë me një prift vijnë për të kërkuar eshtrat e ushtarëve të tyre të vrarë në luftën e dytë botërore. Në mes të një shumice të të vrarësh kërkon edhe një kolonel. Duke u endur gjithandej gjenden në një fshat ku janë fshehur eshtrat e tij.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]