Gjenocidi i grekëve të Pontit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Termi gjenocidi i grekëvePontit (greqisht: Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου Jenoktonia ton Elinon tu Pondu, turqisht: Pontus Rumları Soykırımı) referon në mes të tjerash në përndjekjet dhe në masakrat që shteti otoman kryente në grekët e rajonit historik të Pontit.

Nga 1916 deri 1926 350,000 grekë vdesnin dhe mbijetuesët dëboheshin kryesisht në Bashkimin Sovjetik. Pas shperberja e Bashkimit Sovjetik, këta grekë imigronin në Greqi dhe e pranonin shtetësinë greke.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  • pontos.gr (portali i grekëve të Pontit - Gjenocidi)