Gjerbësi (Navpli)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjerbës
Μιδέα
Fshat
Vendndodhja
Gjerbës is located in Greqia
Gjerbës
Gjerbës
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Argolidhë
Komuna Navpli
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 96 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 39′ 37″ Veri

22° 50′ 34″ Lindje

Popullsia 356 banorë (2011)

Gjerbës[1] (greqisht: Μιδέα/Midéa) është fshat në qarkun i Argolidhës, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Γκέρμπεσι/Gérbesi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 41.
  2. ^ Πανδέκτης: Gérbesi - Midéa